Rusza program "Dobry start". Wnioski o wyprawkę szkolną tylko elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:13
1 lipca ruszył nabór wniosków o świadczenia na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Można ubiegać się o nie do 30 listopada. - Wniosek koniecznie trzeba złożyć elektronicznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W jaki sposób możemy to zrobić?
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/panitanphoto

shutterstock_dziecko w samochodzie 1200.jpg
Dziecko i pies w rozgrzanym samochodzie. Jak reagować?
Posłuchaj
03:09 Jedynka/Sygnały dnia - 1.07.2021 Dobry start Ze złożeniem wniosku o przyznanie 300+ warto się pospieszyć. Przesłanie go w lipcu bądź sierpniu gwarantuje wypłatę pieniędzy najpóźniej do 30 września (Jedynka/Sygnały dnia)

Elektroniczne wnioski można złożyć na trzy sposoby. - Za pomocą platformy usług elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu emp@tia - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

W przypadku PUE ZUS musimy posiadać zarejestrowany profil. Jeżeli go jednak nie mamy, założymy go samodzielnie lub z pomocą pracownika ZUS. Pracownicy ZUS będą również pomagać w składaniu wniosków.

Skorzysta ponad 4,4 mln dzieci

Poza tym, że wniosek trzeba złożyć elektronicznie, w programie nie zmienia się ani kwota, którą można otrzymać, ani osoby uprawnione. Nadal świadczenie z programu "Dobry start" wynosi 300 złotych i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

- Szacujemy, że tak jak w poprzednich latach, skorzysta z tego programu ponad 4,4 mln dzieci. Przeznaczamy na to kwotę 1,4 mld złotych. Wypłata będzie prowadzona przez ZUS - tłumaczy wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed przypomina też, że jest to już kolejna, czwarta edycja programu "Dobry start". - W ramach tego programu wypłaciliśmy już ponad 4 mld złotych - dodaje.

Im wcześniej, tym lepiej

Ze złożeniem wniosku o przyznanie 300+ warto się pospieszyć. Przesłanie go w lipcu bądź sierpniu gwarantuje wypłatę pieniędzy najpóźniej do 30 września. Jeżeli złożymy go we wrześniu, październiku lub listopadzie, środki wpłyną na nasze konto dopiero w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe, dlatego we wniosku trzeba podać m.in. numer konta.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 7.40

DS

Czytaj także

Wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 07:45
W tym roku za upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939-1989 otrzymali ją Jerzy Giza, Czesław Nowak, ks. Władysław Palmowski, redemptoryści tworzący Radio Maryja i Muzeum Polskie w Ameryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korytarze życia również na plażach. "Umożliwią szybsze dotarcie do osoby poszkodowanej"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:32
Ustawianie na plażach parawanów bardzo blisko siebie jest niebezpieczne i utrudnia pracę ratownikom, dlatego na terenie kąpielisk pojawiły się specjalne korytarze życia. Ratownicy zostaną też wyposażeni w dodatkowy sprzęt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzywna, a nawet więzienie. Kłopotliwe pamiątki z wakacji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 14:30
Wakacyjne wyjazdy często wiążą się z egzotycznymi pamiątkami. Warto jednak pamiętać, że niefortunny upominek może narazić przyrodę danego państwa na degradację, a nas na konsekwencje prawne.
rozwiń zwiń