"Profilaktyka 40 plus". Pakiet bezpłatnych badań bez skierowania od lekarza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:18
Od 1 lipca 2021 r., osoby powyżej 40. roku życia będą mogły skorzystać z badań profilaktycznych bez skierowania od lekarza. Program "Profilaktyka 40 plus" jest jednym z projektów zapisanych w Polskim Ładzie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Nickoa

shutterstock_uczeń 1200 free.jpg
Rusza program "Dobry start". Wnioski na wyprawkę szkolną tylko elektronicznie

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że osoby, które ukończyły 40. rok życia, powinny wypełnić elektronicznie ankietę, aby otrzymać skierowanie na badania. - Ankieta może być wypełniona na dwa sposoby: pierwszy to skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Drugim kanałem, przez który będzie można tę ankietę wypełnić, jest infolinia - mówił. - Po jej wypełnieniu będzie można udać się do dowolnego punktu, który będzie zakontraktowany na wykonanie tych badań - dodał minister zdrowia. 

Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przekonywał, że warto skorzystać z tego programu. - Po 40. roku życia często zaczynają się problemy. Pojawiają się one bardzo dyskretnie, ale mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o dalsze zdrowie i życie pacjenta - powiedział. - Warto korzystać z takich pakietów, które są bez skierowania i są bezpłatne - zachęcał dr Sutkowski. 

Pakiety dla mężczyzn i dla kobiet 

W programie "Profilaktyka 40 plus" będzie oddzielny pakiet dla mężczyzn i dla kobiet. - Ma to swoje zalety w postaci pakietu podstawowego - czyli podstawowe ilości badań dodatkowych i badania lekarskiego - jak również pakietu rozszerzonego, który różni się w przypadku kobiet i mężczyzn, a celowany jest w kierunku poszerzenia diagnostyki - wyjaśnia. 


Posłuchaj
03:26 Jedynka/SD profilaktyka 40 plus 1.07.mp3 "Profilaktyka 40 plus". Pakiet bezpłatnych badań bez skierowania od lekarza (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Inauguracja programu 

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zainicjowali w czwartek, w Centrum Medycznym w Raszynie, start programu "Profilaktyka 40 plus". 

Premier zwracał uwagę, że Polacy są bardzo empatyczni, a solidarność to nasza narodowa marka. Ale czasami - zaznaczył - zapominamy o sobie, o swoim zdrowiu. "Program »Profilaktyka 40 Plus« - program Polskiego Ładu - jest właśnie po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem" - mówił Morawiecki.
Oświadczył też, że do czasu konferencji prasowej wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń do skorzystania z programu "Profilaktyka 40 plus".

Premier zwrócił uwagę, że przez dziesięciolecie nie udawała się elektronizacja służby zdrowia. Wyliczał, że wprowadzono e-skierowania, e-recepty, e-zwolnienia, Internetowe Konto Pacjenta, które - jak mówił - jest nieodzownym elementem właściwego poprowadzenia pacjenta od etapu profilaktyki, przez diagnostykę aż do właściwego leczenia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Barbara Góra

Data emisji: 1.07.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

IAR/ans

Czytaj także

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40+". Ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:21
Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące programu "Profilaktyka 40+". Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 roku zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe warianty koronawirusa. Kraska: musimy nadal zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:09
- Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka 40 Plus. Minister zdrowia: to program dla 20 milionów osób

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 09:59
- Zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego i nadrabiamy pewne deficyty zdrowotne, które są związane z obecną z nami cały czas pandemią - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski o programie Profilaktyka 40 Plus.
rozwiń zwiń