Czy można zakazać wstępu na imprezy osobom niezaszczepionym?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 18:18
Organizatorzy imprez masowych coraz częściej zabezpieczają się przed ich ewentualnym odwołaniem i decydują się na wprowadzanie ograniczeń dla widowni. Jeden z większych festiwali, który niebawem odbędzie się w Olsztynie, można będzie obejrzeć tylko i wyłącznie po pokazaniu unijnego certyfikatu COVID-19. Co w tym przypadku mówią przepisy?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock


forum covid certyfikat paszport 1200.jpg
Na Łotwie możesz zostać zwolniony z pracy za brak certyfikatu covidowego? Rząd podjął decyzję
Posłuchaj
04:57 Jedynka/Sygnały dnia - 7.07.2021 niezaszczepieni Unijny Certyfikat COVID to darmowe, elektroniczne zaświadczenie, które poświadcza, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, przebyliśmy COVID-19 lub posiadamy negatywny wynik testu (Jedynka/Sygnały dnia)

- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 czerwca imprezy masowe na wolnym powietrzu mogą odbywać się w limicie tylko 250 osób, a do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Choć była to bardzo trudna decyzja, festiwal w tym roku będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych. W przeciwnym razie musiałby zostać odwołany - mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego urzędu.

Marta Bartoszewicz dodaje, że na tę chwilę nie zostaną wpuszczone osoby, które nie mają kompletnego szczepienia, natomiast poświadczenie z punktu szczepień będzie dla organizatorów niewystarczające. Miasto nie wie jeszcze, co zrobi w przypadku ozdrowieńców.

- Robimy też wszystko, żeby zorganizować festiwalowy punkt szczepień jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson w jeden z najbliższych weekendów lipca, aby każdy chętny zdążył przed festiwalem - słyszymy.

Dobra czy zła decyzja?

Zdaniem Janusza Dzisko, warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego jest to rozsądna decyzja. - W dzisiejszych czasach należy do tego podchodzić z należytą ostrożnością, bo nawet najlepsze szczepionki nigdy nie dają 100 proc. skuteczności (…). Wśród osób zaszczepionych mogą pojawić się osoby, które będą niestety wrażliwe na zakażenie, a więc wspólne przebywanie w tak ogromnej liczbie osób, zawsze będzie niosło ze sobą pewnego rodzaju ryzyko. Niemniej zdecydowanie mniejsze niż gdybyśmy mieli do czynienia z dużą grupą osób niezaszczepionych - ocenia Janusz Dzisko.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na plenerową imprezę może przyjść do 250 niezaszczepionych osób.

- Pytałem o tę kwestię w części internetowej "Sygnałów dnia" ministra Piotra Muellera. Mówił o rozporządzeniu Rady Ministrów i limicie 250 osób, do którego nie wlicza się osób zaszczepionych. Przyznał, że tego typu regulacje, które pozwalają tylko osobom zaszczepionym wejść na imprezę masową, nie są zgodne z tym rozporządzeniem i zdaniem ministra Muellera niepotrzebnie też ograniczają wpływy osób, którego tego typu eventy organizują - komentuje Krzysztof Świątek, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.

Gdzie można uzyskać Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID to darmowe, elektroniczne zaświadczenie, które poświadcza, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, przebyliśmy COVID-19 lub posiadamy negatywny wynik testu. Certyfikat ważny jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

- Może on być w formacie cyfrowym, papierowym, jako kod QR, w języku narodowym oraz w języku angielskim. Dana osoba uzyskuje go z Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl, poprzez aplikację mojeIKP, aplikację mObywatel, a także za pośrednictwem podmiotów leczniczych w punktach szczepień, przychodni podstawowej opieki zdrowotnej czy w aplikacji gabinetowej gabinet.gov.pl - informuje Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzili: Karolina RożejKrzysztof Świątek

Materiał: Dorota Grzymska

Data emisji: 7.07.2021 

Godzina emisji: 7.40

DS

Czytaj także

Plaża i kąpielisko dla wszystkich. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 14:25
Gdański Ośrodek Sportu postanowił zorganizować miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom tych, którzy na co dzień funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będzie przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: kary dotyczące pijanych kierowców powinny być zaostrzone

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:05
- Z jednej strony jest, wczorajsza zapowiedź (premiera Mateusza Morawieckiego - przyp. red.) obowiązkowego elementu alimentacyjnego, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo pod wpływem alkoholu, ale z drugiej strony należy rozważyć podniesienie innych kar - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń