Horała o unijnym pakiecie klimatycznym: trzeba skupić się na tym, co jest korzystne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 08:11
- Powinniśmy się skupić na tych częściach pakietu, które mogą być dla nas korzystne, a są takie, i starać się w dyskusji, by były jak najbardziej rozszerzone, a te, które są niekorzystne, jak najmniejsze - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o nowym unijnym pakiecie klimatycznym Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Gość radiowej Jedynki odnosił się do unijnej propozycji pakietu klimatycznego "Fit for 55". Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że jego rozwiązania nie powstrzymają globalnego ocieplenia, zaszkodzą natomiast europejskiej gospodarce.

- Ekologizm stał się czymś w rodzaju współczesnej religii, której niektórzy ulegają i podchodzą do tego z wyłączeniem rozumu - ocenił Marcin Horała.

Emisja gazów cieplarnianych na całym świecie

- To jest fakt, że mamy globalne ocieplenie i przyjmiemy, że jest ono antropogeniczne, z czym większość naukowców się zgadza, i tak Europa jest z jednej strony prymusem i bardzo ogranicza emisje. Z drugiej strony, Europa nie odpowiada nawet za połowę emisji na świecie, więc moglibyśmy zupełnie zniszczyć europejską gospodarkę (...), a i tak globalne ocieplenie będzie z powodu emisji USA, Chin, Azji - mówił wiceminister.

Dodał, że konieczne są dalsze rozmowy nad kształtem unijnej legislacji, a Polska powinna skupić się na korzystnych częściach pakietu.


Posłuchaj
21:40 [STUDIA]S4_(PCM) 23 lipiec 2021 07_14_58.mp3 Marcin Horała: powinniśmy się skupić na tych częściach pakietu, które mogą być dla nas korzystne, a są takie, i starać się w dyskusji, by były jak najbardziej rozszerzone (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

dymy klimat stock 1200.jpg
"Ciężko dostrzec sens tych działań". Kamil Goral o unijnym projekcie "Fit for 55"

Pierwsza z nich to utworzenie funduszu wspierającego transformację energetyczną. Jak powiedział Marcin Horała, im ten fundusz będzie większy, tym bardziej będą z niego korzystać kraje, które potrzebują więcej inwestycji, takie jak Polska. Dodał, że jeżeli te inwestycje miałyby się odbywać na koszt Unii Europejskiej, a nie na koszt Polski, to byłaby to sytuacja dla nas pozytywna. Druga propozycja, korzystna zdaniem Marcina Horały dla Polski, to wprowadzenie podatku granicznego dla towarów importowanych z krajów o mniejszych wymaganiach, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

- Taki podatek spowodowałby, że opłacałoby się bardziej produkować na terenie UE, w takich krajach jak Polska - powiedział Marcin Horała.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i rządzi dalej z korzyścią dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:20
- To niedobrze, że formacja pana wicepremiera Gowina nie głosowała razem z koalicją, ale to nie znaczy, że wystąpiła z koalicji, wicepremier nadal jest wicepremierem tego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, odnosząc się do głosowania ws. poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy reaktor jądrowy SMR w ciągu 10 lat? Obajtek: ORLEN chce dostarczyć Polakom czystą energię

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:56
- Chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce - powiedział w wywiadzie dla "Polska Times" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki koncernowi multienergetycznemu uda się skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyspieszenie polityki klimatycznej UE. Jakóbik: to może być rewolucja, która będzie bardzo kosztowna

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:34
- Fakt, że mamy do czynienia z tymi zmianami potwierdzają ekstremalne zjawiska pogodowe obserwowane na całym świecie. Zaskakują w miejscach, które do tej pory miały łagodny klimat. Takie jest uzasadnienie przyspieszenia tej polityki i to może być rewolucja, która będzie kosztowna - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń