"Nie chodzi o kupowanie TVN, tylko o uszczelnienie prawa". Joanna Lichocka o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:37
- Sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Joanna Lichocka. - Ja jestem zainteresowana poprawą polskiego prawa, a nie kwestiami koncesyjnymi, bo to jest domena KRRiT - dodała poseł PiS. 

YouTube/PolskieRadio

Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Celem przepisów przygotowanych przez posłów PiS jest zablokowanie możliwości posiadania przez kapitał spoza UE więcej niż 49 proc. udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych. - Chodzi o uszczelnienie polskiego prawodawstwa - mówiła w "Sygnałach dnia" Joanna Lichocka.

TVN free shutterstock 1200.jpg
Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

- Istniejące w Polsce od 2004 roku prawo jest omijane przez tworzenie firm słupów na terenie UE. Faktycznie właścicielem wielkiej telewizji czy wielkiego radia może być kapitał spoza Unii Europejskiej. To może być kapitał z Rosji, z Chin, również ze Stanów Zjednoczonych. Mamy problem doprecyzowania tych przepisów, potrzebę czego sygnalizował na jednej z poprzednich komisji kultury przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. To kwestia, czy wygra wielka korporacja medialna, czy polskie państwo - podkreślała gość Polskiego Radia. 

Czytaj także: 

Pytana o zarzuty, że w ustawie medialnej chodzi o TVN i TVN24 (właścicielem których za pośrednictwem spółki zarejestrowanej na lotnisku w Amsterdamie jest amerykańska firma Discovery - red.), gość "Sygnałów dnia" odparowała, że "sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem". - Ja jestem zainteresowana poprawą polskiego prawa, a nie kwestiami koncesyjnymi, bo to jest domena KRRiT - zaznaczyła.

"Nie" dla krajów OECD, "tak" dla zakazu kupowania

Pytana, czy posłowie poprą poprawkę zaproponowaną przez Porozumienie, wyłączającą z ograniczeń ustawy spółki z krajów OECD, Joanna Lichocka stwierdziła, że nie poprze tej poprawki. - OECD nie jest organizacją, która opiera się na zasadzie bezpieczeństwa. Do krajów OECD aspiruje Rosja, na razie nie udało jej się tam przystąpić, ale nie jest powiedziane, że w przyszłości nie będzie jej członkiem. Wydaje mi się, że otwarcie na te państwa jest ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiego rynku medialnego - wskazała.

Witold Kołodziejski 1200.JPG
"Nie chodzi o jedną koncesję, ale o strukturę własności mediów". Szef KRRiT o ustawie medialnej

Przyznała jednocześnie, że "zasadną jest poprawka zgłoszona przez Pawła Kukiza, zapisująca w ustawie medialnej zakaz kupowania przez spółki Skarbu Państwa mediów nadających na podstawie koncesji". - To bardzo dobra poprawka, wykluczająca spekulacje, że ktoś chce kupować TVN. Nie, proszę państwa. Chcemy, żeby polskie prawo było szczelne i by zapisy przyjęte w 2004 roku obowiązywały - podkreśliła Joanna Lichocka. 

Posłuchaj
19:46 JoannaLichocka-S4_PCM_20210727051531.mp3 Joanna Lichocka: sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu.

. .

 ***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

GośćJoanna Lichocka (poseł PiS)

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 7.15


mbl

Czytaj także

"Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału rosyjskiego". Sebastian Kaleta o ustawie o RTV

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:43
- TVN przechodzi z ręki do ręki. Nie wiadomo, kto będzie następnym właścicielem tej stacji. Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału chińskiego czy rosyjskiego - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Basen pełen rekinów". Jacek Karnowski o TVN

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 16:00
- Nie jest jednak tak, że TVN jest obiektywne i nie posiada politycznych interesów. Stacja próbuje się prezentować jako niewinny baranek, tymczasem to basen pełen rekinów. Stacja przebrała się w zachodnie szaty, ale pamiętajmy o jej korzeniach, źródłach i o praktyce politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci".
rozwiń zwiń