Urszula Pasławska o głosowaniu ws. prezesa IPN: podejmując decyzje, nie kierujemy się złymi emocjami

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 08:47
- Przy podejmowaniu decyzji przez Koalicję Polską towarzyszy nam brak złych emocji i w związku z tym zawsze szukamy złotego środka i zdrowego rozsądku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Urszula Pasławska, poseł PSL.

Dr Karol Nawrocki został w piątek nowym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. W piątkowym głosowaniu w Senacie kandydaturę 38-letniego historyka z Gdańska poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Wśród senatorów głosujących za tą kandydaturę byli m.in. parlamentarzyści PSL.

Bez dyscypliny

Urszula Pasławska powiedziała, że w przypadku wyboru prezesa IPN w jej klubie nie obowiązywała dyscyplina partyjna. - Prezes IPN jest ważną funkcją, ale nie tak jak RPO i czy prezes NIK. Senatorowie deklarowali i podejmowali decyzje bez dyscypliny partyjnej. Podobało mi się, jak senator Libicki powiedział, że skoro PiS potrafił się cofnąć ws. RPO to i on potrafi ws. prezesa IPN - powiedziała.

- Towarzyszy nam brak złych emocji przy podejmowaniu decyzji przez Koalicję Polską i w związku z tym zawsze szukamy złotego środka i zdrowego rozsądku - dodała.

Czytaj także:

Polityk odpowiedziała także na pytanie dotyczące powrotu koalicji PO-PSL. - Mamy różne doświadczenia, jeśli chodzi o PO. Do tej pory współpracujemy w połowie sejmików wojewódzkich, byliśmy przez wiele lat w koalicji. Mamy zarówno dobre, jak i trudne doświadczenia. Co będzie, pokaże czas - powiedziała.

. .

- To od PO zależy, w którym bloku będzie potrafiła się zdefiniować, bo ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo duże przyspieszenie, jeżeli chodzi o wsparcie PO dla projektów lewicowych - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
18:24 Jedynka/SD Pasławska 8.15.mp3 Urszula Pasławska o głosowaniu ws. prezesa IPN (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

Gość: Urszula Pasławska (poseł PSL)

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 8:15

dz

Czytaj także

"To zaszczyt służyć Polsce". Nowy prezes IPN w rozmowie z Polskim Radiem 24

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 19:00
- Procedura wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej pokazuje jak ważna to dla Polski funkcja. To wspólny wybór ekspertów, historyków i polskiego parlamentu. To zaszczyt, że mam możliwość służyć Polsce - mówi w pierwszym wywiadzie dla Polskiego Radia 24 po objęciu funkcji prezesa IPN dr Karol Nawrocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: IPN powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:40
- Nie można zrozumieć historii III RP, nawet dzisiejszej polityki, bez porządnego fundamentu wiedzy historycznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. - Instytut powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej. Bez rzetelnej wiedzy historycznej o XX wieku, oceny bieżącej rzeczywistości są odległe od obiektywnych - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: jesteśmy zobowiązani do dbania o pamięć o naszych bohaterach, niezależnie od ich barw politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 20:01
- Dla historyków nie jest najważniejsze, jakie poglądy polityczne mieli nasi bohaterowie - mówił na antenie TVN24 prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
rozwiń zwiń