"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:05
- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Obejrzyj
Sygnały Dnia

YouTube/Polskie Radio

Powstanie Warszawskie wybuchło we wtorek 1 sierpnia 1944 o godz. 17. Wielki zryw stał się jednym najważniejszych, ale i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii stolicy. Początkowo zakładano, że bitwa będzie trwać jedynie kilka dni, jednak walki zakończono dopiero po ponad dwóch miesiącach.

Czytaj także:
Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów

Dla upamiętnienia najdonioślejszego działania Armii Krajowej w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie "W" w całym kraju zawyją syreny alarmowe. 

Jan Ołdakowski wskazał, że niektórzy powstańcy opowiadali mu o euforii, jaką odczuwali pierwszego dnia zrywu. - Mieli poczucie, że kręci im się w głowie, że jest to tak cudowne - podkreślił i dodał, że wszyscy wspominają, iż towarzyszyło im przekonanie: "jesteśmy u siebie, jesteśmy wolni, możemy o sobie decydować".

Posłuchaj
22:23 S4_PCM_20210730061501(1396).mp3 Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Przewodnicy dla następnych pokoleń

Dyrektor muzeum podkreślił, że "powstańcy warszawscy są świetnymi przewodnikami dla następnych pokoleń nie tylko na czasy wojny, ale też na czasy pokoju". Jak wskazał - mówią oni, że "trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła".  

Czytaj także:
EN_01139302_0033_Miasto 44_1200x660.jpg
Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

- Kilka lat temu powstańcy przekazali harcerzom spis cech, które uważają za ważne i które należy kultywować. Były to m.in. honor, miłość do ojczyzny, odwaga, wierność, wolność, męstwo, pomoc słabszym, przyjaźń - wymieniał rozmówca. Gość Polskiego Radia podkreślił, że są to cechy, które "pozwalają młodemu człowiekowi nad sobą pracować" oraz uczą budowania relacji z innymi osobami.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 30.07.2021

Godz. emisji: 8.15

jbt

Czytaj także

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Wanda Zalewska-Zdun miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 17:58
Zmarła sanitariuszka Powstania Warszawskiego podporucznik Wanda Zalewska-Zdun pseudonim "Rawicz". Była żołnierzem II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Miała 94 lata.
rozwiń zwiń