"W tej chwili rozważamy jeden scenariusz, powrót w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o roku szkolnym 2021/22

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:20
- Przygotowujemy się do tego, żeby 1 września rzeczywiście wszyscy wrócili do szkoły w trybie stacjonarnym - i wszyscy uczniowie, i nauczyciele - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki w "Sygnałach dnia" podkreślił, że resort przygotowuje się do rozpoczęcia we wrześniu nauki w szkołach w trybie stacjonarnymi i nie rozważa innych scenariuszy. Wskazał, że wydano 100 mln zł na przeznaczony dla szkół sprzęt dezynfekujący i mierzący temperaturę. 


Posłuchaj
18:05 [STUDIA]S4_(PCM) 9 sierpień 2021 08_15_23_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: w tej chwili rozważamy jeden scenariusz: powrót stacjonarny (Jedynka/Sygnały dnia)- Przygotowujemy się do tego, żeby 1 września rzeczywiście wszyscy wrócili do szkoły w trybie stacjonarnym - i uczniowie wszyscy, i nauczyciele wszyscy - powiedział Przemysław Czarnek. - Wytyczne już 2 sierpnia zostały zamieszczone na stronach internetowych ministerstwa i przekazane szkołom - przypomniał.

Tusk Czarnek pap TT 1200.jpg
Tusk nie chce krzyży w szkołach i Sejmie. Czarnek: na szczęście mamy wolność religijną

Jak zaznaczył, "nie ma takiego scenariusza, żeby dzieci były obowiązkowo testowane w szkołach". - Jest scenariusz, żeby wszystkie dzieci przechodziły badanie temperatury - dodał.

Pytany o ewentualny powrót do nauki hybrydowej po nadejściu IV fali epidemii, minister odpowiedział: "na dziś nie przewidujemy takich perturbacji w roku szkolnym 2021/22". - Czwarta fala istotnie nadejdzie, takie są prognozy specjalistów, natomiast my w szkołach jesteśmy przygotowani, żeby stawić jej czoła - wyjaśnił.

Gość "Sygnałów dnia" wskazał, że w nadchodzącym roku szkolnym będą w szkołach godziny dodatkowe, wspomagające, żeby "nadrabiać ewentualnie ten materiał, który nie został przerobiony w wyniku nauki zdalnej w poprzednich latach". Poinformował, że po środki (na program przeznaczono 187 mln zł) zgłosiło się 90 proc. samorządów.

Poruszając temat szczepień, minister poinformował, że według szacunków blisko 80 proc. środowiska nauczycielskiego stanowią osoby zaszczepione. Poinformował również, że w drugim tygodniu września mają być zbierane ankiety od rodziców, którzy chcieliby zaszczepić swoje dzieci w ramach punktów tworzonych w szkołach.

- Wszystko w ramach zachęt, a nie przymusowego szczepienia dzieci - podkreślił.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji)

Data emisji: 9.08.2021

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

"Kampania wymierzona przede wszystkim w dzieci". Czarnek o billboardach Akcji Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:08
- To, że używa się dzieci do ataków politycznych, hejtu, jeszcze w środku wakacji, to jest skandal, którego do tej pory w Polsce nie było. Warto się temu przeciwstawiać - w ten sposób skomentował w portalu wPolityce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek akcję billboardową Akcji Demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN: chcemy, by do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 10:50
- Chcemy, by 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego". Dodał, że jest przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów.
rozwiń zwiń