"Sport otworzył mnie na ludzi". Niepełnosprawny sportowiec o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:32
- Kiedyś uważałem, że moja niepełnosprawność jest problemem i przez całe życie będę siedział w czterech ścianach. Okazało się jednak, że mogę normalnie trenować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Biernat, niepełnosprawny sportowiec. W Tokio rozpoczynają się igrzyska paraolimpijskie, w których wezmą udział reprezentanci Polski. Co trzeba zrobić, aby móc uprawiać sport tak, jak oni?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: marino bocelli/shutterstock

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 grafika (wersja artykułowa) 1200x660 - 02 (1).png
Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Serwis specjalny
Posłuchaj
04:45 Jedynka/Sygnały dnia - 23.08.2021 niepełnosprawni sportowcy Krzysztof Kwapiszewski, prezes Klubu Sportowego Niepełnosprawnych Start Warszawa uważa, że osoby niepełnosprawne mogą całkiem łatwo rozpocząć uprawianie sportu (Jedynka/Sygnały dnia)

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się już we wtorek (24.08). Na arenach w stolicy Japonii pojawi się aż 89 naszych sportowców, którzy przez najbliższe dwa tygodnie będą walczyć o zwycięstwa w swoich dyscyplinach.

Niepełnosprawność to nie problem

Mateusz Biernat na pierwszy trening koszykówki na wózkach poszedł trzy lata temu i… nie poprzestał tylko na jednej dyscyplinie. - W moim życiu, po dwóch czy trzech miesiącach gry w kosza, pojawiła się paralekkoatletyka, czyli sport dużo bardziej indywidualny, w który trzeba włożyć bardzo dużo z siebie, aby coś osiągnąć. Jeżeli chodzi o moje plany, to są to igrzyska paraolimpijskie w Los Angeles za siedem lat - twierdzi sportowiec.

Mateusz Biernat zdobywał już złote i srebrne medale w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem na mistrzostwach Polski juniorów, później w mistrzostwach Polski seniorów, natomiast w niedawnych mistrzostwach Europy w rzucie dyskiem był piąty. Jak przyznaje, jego życie zmieniło się całkowicie, od kiedy pojawił się w nim sport.

- Zmieniło się moje podejście do mojej niepełnosprawności. Kiedyś uważałem, że jest to problem i przez całe życie będę siedział w czterech ścianach. A tu okazało się, że mogę pojechać do Warszawy i normalnie trenować, jak ci ludzie na AWF-ie. To, że na zawodach pojawia się takie szerokie grono, pozwoliło mi otworzyć się na ludzi - wyjaśnia.

Gdzie rozpocząć treningi?

Krzysztof Kwapiszewski, prezes Klubu Sportowego Niepełnosprawnych Start Warszawa uważa, że osoby niepełnosprawne mogą całkiem łatwo rozpocząć uprawianie sportu.

- W każdym dużym mieście jest jakiś klub i wystarczy tam się zgłosić. Oczywiście musimy dopasować sobie taką dyscyplinę sportu, którą będziemy mogli uprawiać, ponieważ to nie jest tak, jak w przypadku osób pełnosprawnych, że w zasadzie można robić wszystko. Tutaj jednak determinuje posiadanie niepełnosprawności i związane z tym ograniczenia. Ważna jest rola trenerów i na początku lekarzy, którzy potrafią dobrać taką dyscyplinę, aby przede wszystkim wspomagała proces rehabilitacji i na końcu dawała poczucie jakiejś satysfakcji - twierdzi Krzysztof Kwapiszewski.

Czasem jednak odległość do klubu sportowego może stanowić problem. - Gorzej jest w mniejszych miastach, gdzie to wszystko nie jest na tyle rozwinięte. Mam masę zawodników, którzy po prostu dojeżdżają na zajęcia do Wrocławia - zauważa Jadwiga Trzeciak, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start Wrocław.

Sport dla osób niepełnosprawnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak się okazuje, kluby mogą liczyć na dotacje, które przeznaczają na wynajem obiektów, opłacenie trenerów, dojazd na zawody czy zakup sprzętu. Zaś w przypadku sportu wyczynowego osoby niepełnosprawne otrzymują indywidualne stypendia z instytucji państwowych oraz od prywatnych sponsorów.

Czytaj także:

***

Polskie Radio jest patronem medialnym reprezentacji Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Zmagania biało-czerwonych będzie można śledzić na antenach i w specjalnym multimedialnym serwisie na stronie Polskiego Radia.

W Programie 1 pojawią się specjalne relacje w audycjach sportowych ("Kronika Sportowa" i "Przy muzyce o sporcie"). Na miejscu, w Tokio, radiową Jedynkę reprezentuje Krzysztof Kuzak.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina RożejKatarzyna Gójska

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 7.43

DS

Czytaj także

Strefa parkowania dla hulajnóg. Sprawdź, o jakich przepisach musisz pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 16:59
Korzystający z hulajnóg często parkują je w przypadkowych miejscach, utrudniając tym samym pieszym poruszanie się po chodniku. Olsztyn postanowił zrobić z tym porządek - drogowcy wyznaczyli specjalne strefy do parkowania dla hulajnóg. - Nieprzypadkowo znajdują się w obrębie przystanków tramwajowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak jeździć hulajnogą, żeby nie złamać przepisów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Lubaniu badają podziemia z czasów II wojny światowej. Co ukryto pod Kamienną Górą?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:55
Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc próbuje dotrzeć do podziemnego kompleksu militarnego pod Kamienną Górą w Lubaniu. Wehrmacht w tym mieście odniósł ostatnie zwycięstwo podczas II wojny światowej. - Od tego czasu w środku nie stanęła ludzka stopa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Zajdel, zastępca burmistrza. Jakie tajemnice kryją niemieckie podziemia?
rozwiń zwiń