Czy fotoradary wpływają na bezpieczeństwo? "Ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:54
Na straży prędkości stoją fotoradary. Z roku na rok na polskich drogach pojawia się ich coraz więcej. Jak zachowują się kierowcy widząc fotoradar? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan Krava/Shutterstock

shutterstock_591671933.jpg
Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce

- Wszyscy kierowcy wiedzą, gdzie są fotoradary, a ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia asp. szt. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego w Łodzi. 

Powszechnie jest znane zjawisko "zajączka", gdzie kierowca widząc fotoradar gwałtownie zwalnia, a następnie zwiększają prędkość. - Patrole policji są wyposażone w mierniki prędkości. (...) Grupa Speed, która jest wyczulona na takiego typu zachowania, szybko reaguje. Sypią się mandaty za tego typu praktyki - podkreśla Marzanna Boratyńska. 

źródło: Inspekcja Transportu Drogowego

Wolniej z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego

Na wniosek GDDKiA wprowadzono ograniczenie prędkości do 70 km/h na autostradzie biegnącej z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. - To nie jest autostrada, tylko plac budowy z warunkowym dopuszczeniem ruchu samochodowego - wyjaśnia Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Niestety ci kierowcy, którzy radykalnie łamali przepisy o tym zapominali. 10-dniowe badania pokazały, że 99 proc. kierowców przekracza prędkość, a 56 proc. przekracza ją o ponad 30 km. W ciągu 10 dni udało się namierzyć 30 kierowców, którzy jechali ponad 200 km/h -dodaje. 


Posłuchaj
04:37 Jedynka/SD fotoradary 24.08.mp3 Czy fotoradary wpływają na bezpieczeństwo? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Fotoradary w tunelu POW 

W tunelu pod Ursynowem, który jest odcinkiem Południowej Obwodnicy Warszawy, będą tymczasowo zamontowane fotoradary. Docelowo Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce, aby działał tam odcinkowy pomiar prędkości. 

"Od początku czynimy starania o montaż odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu POW. Wstępnie GITD zadeklarowało czasową możliwość instalacji fotoradarów w obrębie tunelu na Ursynowie. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Główny Inspektorat Transportu Drogowego przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury pracuje nad rozwiązaniem docelowym zapewniającym bezpieczeństwo w tunelu" - poinformowała GDDKiA.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Radosław Wilczek 

Data emisji: 24.08.2021 r. 

Godzina emisji: 7.42

Czytaj także

Kolumna pieszych na drodze - jakie przepisy ją obowiązują?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 05:00
Wydawałoby się, że kolumna pieszych na drodze to nic szczególnego – szczególnie w sierpniu, gdy przez całą Polskę na Jasną Górę zmierzają rozśpiewane i roztańczone pielgrzymki chrześcijan. Jak powinniśmy traktować grupę niezmotoryzowanych na drodze? Jakie są ich prawa i obowiązki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódzkie: Palą się bele papieru na ciężarówce na DK74 niedaleko Wielunia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:30
Trwa gaszenie pożaru ciężarówki z belami papieru na drodze krajowej nr 74 w pobliżu Wielunia (woj. łódzkie). Pożar wybuchł rano. W miejscowości Radomina wprowadzono ruch wahadłowy. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych i rannych - podali drogowcy.
rozwiń zwiń