"Będzie to wdrażane stopniowo". Minister finansów o składce zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:27
- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrażane stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc., to jeszcze nie wiadomo - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów.

Henryk Szrubarz zapytał swojego gościa o możliwe złagodzenie zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Tadeusz Kościński zapowiedział, że rząd cały czas rozmawia z partnerami z rynku.

Posłuchaj
38:24 2021_08_26 08_15_12_PR1_Sygnaly_Dnia_1.mp3 Sygnały Dnia 26.08.2021 08:15

- Chcemy wyjaśnić, czemu chcemy zrobić to, co chcemy zrobić, czyli składka zdrowotna zostaje taka sama, ale czy to można odliczyć od podatku - powiedział minister finansów.

forum tadeusz kościński finanse 1200.jpg
"9 mln osób przestanie płacić podatek PIT". Minister finansów przedstawił projekt ustawy

Wyraził nadzieję, że rozmowy przynoszą efekty. Jak powiedział Tadeusz Kościński w radiowej Jedynce, "zaczynamy się rozumieć". Dodał, że rysuje się już kompromis, związany z kwestią wysokości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrażane stopniowo - powiedział minister finansów.

Tadeusz Kościński zaznaczył, że nie chciałby się jeszcze wypowiadać co do skali tej składki. Gość "Sygnałów dnia" jednocześnie zastrzegł, że obecna składka zdrowotna wynosi 9 proc.

Czytaj także:

Dopytany, czy ewentualnie dla ryczałtowców, czyli przedsiębiorców, zmieni się wysokość składki zdrowotnej, odpowiedział, że nic nie jest pewne, rozmowy trwają. - To będzie stopniowo wdrażane, ale czy to będzie 3 proc., czy troszeczkę mniej, czy troszeczkę więcej, przez jakiś okres będzie to podnoszone, to jeszcze nie chciałbym mówić, bo nadal rozmawiamy – oznajmił Tadeusz Kościński.


Posłuchaj
18:00 Jedynka/Sd Kościński.mp3 "Będzie to wdrażane stopniowo". Minister finansów o składce zdrowotnej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Przypomniał, że celem zmian podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie jest wyrównanie obciążeń podatkowych. W "Sygnałach dnia" minister finansów podkreślił, że "nie może być tak, że pracownik płaci więcej niż pracodawca".

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Tadeusz Kościński, minister finansów

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 8.15

bf

Czytaj także

"Mają wznosić polską gospodarkę". Premier o miliardach złotych na inwestycje w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:48
Polski Ład to dodatkowe miliardy złotych dla Polski. My, Polacy, możemy czuć się dumni z rozwoju naszej ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska prezydencja pod znakiem pandemii. Ministrowie finansów V4 o podatkach i gospodarczej odbudowie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 16:23
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podkreślił, że roczne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej przypadło na trudny czas walki z pandemią COVID-19. Szef resortu finansów spotkał się w Warszawie ze swoimi odpowiednikami z Czech, Słowacji i Węgier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:18
- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń