"Zapewniamy maksimum bezpieczeństwa". Szkoły i przedszkola wracają do nauki stacjonarnej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:10
Za dwa dni wszystkie szkoły i przedszkola wrócą do nauki stacjonarnej i zasad sprzed pandemii. Trwają ostatnie przygotowania przed pierwszym dzwonkiem. By maksymalnie ograniczyć ryzyko zakażeń w szkołach, do wszystkich placówek trafią środki ochrony osobistej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/Shutterstock

Tomasz Rzymkowski 663.jpg
"Musimy walczyć o poziom nauki". Rzymkowski o wyzwaniach polskiej edukacji

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że do placówek trafią m.in. stacje do mierzenia temperatury, maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji i prawie 100 tysięcy termometrów bezdotykowych.

Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piasecznie Anna Krasuska, jej szkoła jest już od dawna przygotowana na przyjęcie uczniów. - Zadbaliśmy o środki do dezynfekcji, maseczki, przyłbice. Mamy specjalnie wyznaczone strefy w salach lekcyjnych - mówi. - Plan lekcji jest ustalony zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także Ministerstwa Zdrowia, tak, aby dzieci przebywały w tych samych salach lekcyjnych, bez potrzeby przemieszczania się - dodaje. 

Posiedzenie Rady Gabinetowej 

Dzisiaj w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy ma się rozpocząć Rada Gabinetowa poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski podkreśla, że podczas posiedzenia zostaną prezydentowi przedstawione szczegóły wszelkich działań. - Polskie szkoły zapewniają maksimum bezpieczeństwa dla uczniów, rodziców, a także pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych - tłumaczy wiceminister. - Dążymy do tego, aby szkoła mogła funkcjonować w sposób całkowicie stacjonarny, a nauczyciele mogli realizować swoją misję - dopowiada. 

Celem resortu jest to, żeby rozpoczynający się rok szkolny przebiegał w normalnych, stacjonarnych warunkach i wg zasad sprzed pandemii. - Nie chcemy wprowadzać niepotrzebnego zamętu wokół kwestii trybu nauczania. W tej chwili mamy zapewnione nauczanie stacjonarne w sposób absolutnie nieprzerwany przez cały rok - wyjaśnia Tomasz Rzymkowski. 

Programy wspomagające 

Nowy rok szkolny to także programy wspomagające uczniów w powrocie do nauki stacjonarnej, jak zajęcia dodatkowe. Zorganizuje je prawie 90 procent szkół. Dyrektorzy w porozumieniu z rodzicami i nauczycielami zaproponują uczniom zajęcia z tych przedmiotów, które wymagają dodatkowych godzin, powtórzenia materiału czy wytłumaczenia trudniejszych fragmentów.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycjiSygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 30.08.2021 r. 

Godzina emisji: 7.47 

IAR/ans