"Dostrzegalny jest niepokojący trend". Wiceminister zdrowia o nowych zakażeniach koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:30
- Mamy 269 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ale jeśli porównamy to z poprzednim poniedziałkiem, to jest wzrost o 47 proc. - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wiceminister zdrowia mówił, że wzrost zakażeń koronawirusem jest bardzo niepokojący. - Kilka tygodni temu te procentowe wzrosty były na poziomie 17-19 proc. W tej chwili to jest ok. 50 proc. tydzień do tygodnia. Nowych przypadków zaczyna przybywać - stwierdził Waldemar Kraska.


covid karetka pap 1200.jpg
Poseł PiS z apelem do strajkujących medyków: nie upolityczniajcie protestu

Gość radiowej Jedynki dodał, że odbija się to na liczbie osób, które muszą być hospitalizowane w polskich szpitalach. - Aktualnie to są już 704 osoby, które wymagają pobytu w naszych oddziałach szpitalnych - zauważył.

- W ciągu doby - kontynuował - przybyło 29 pacjentów, widzimy, że ten wzrost wykrywania koronawirusa także powoduje wzrost liczby osób, które trafiają do polskich szpitali.

Kraska przyznał, że "zakażone osoby to w większości takie, które są niezaszczepione, które nie przyjęły żadnej dawki szczepionki na koronawirusa". - Także widzimy wzrost liczby osób, które wymagają pomocy oddziałów intensywnej terapii, czyli pomocy terapii respiratorowej. Obecnie takich osób w Polsce jest 80 - mówił.


Posłuchaj
19:33 S4_PCM_20210913061501(5228).mp3 Waldemar Kraska: dostrzegalny jest niepokojący trend, jeśli chodzi o zakażenia w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Apel do rodziców

Wiceminister zdrowa tłumaczył też, że "mutacja Delta jest bardzo niebezpieczna również dla dzieci". Powołał się przy tym na dane z USA. - Informowano tam o kilkunastu zgonach młodych osób, więc to także jest niepokojące - ocenił. Dodał, że dlatego tak ważne jest organizowanie punktów szczepień w szkole dla młodzieży powyżej 12. roku życia.

Waldemar Kraska w rozmowie z Katarzyną Gójską zwrócił się też do rodziców. - Apeluję do rodziców, którzy nie są zaszczepieni, a decydują się na zaszczepienie swojego dziecka, aby także się zaszczepili. Można to wykonać razem w szkole. Takie rodzinne szczepienia są dobrym przykładem dla dzieci i młodzieży - zaznaczył.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Katarzyna Gójkska

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia) 

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 7.15

pkur

Czytaj także

"Wzrost zakażeń o ponad 55 procent". Wiceszef MZ skomentował statystyki dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:15
- Jak porównamy tydzień do tygodnia, to dzisiaj będziemy mieli wzrost zakażeń COVID-19 o ponad 55 procent - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: dzisiaj ogłosimy nową wycenę tzw. dobokaretki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 07:58
- W okresie pandemii nie służą jakiekolwiek protesty, nie ulica, ale stół, czyli rozmowy dwustronne są najbardziej pomocne. My te rozmowy w Ministerstwie Zdrowia prowadzimy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń