Błaszczak o problemie migracji: nie ulegamy poprawności politycznej, która krępuje Europę, odnieśliśmy zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 08:09
- Kiedy PiS objęło rządy w 2015 r., wtedy kryzys migracyjny był faktem i nasze podejście dotyczące uszczelniania granic nie spotykało się z pozytywnym przyjęciem na zachodzie Europy, ale zwyciężyło. Przekonaliśmy państwa UE, że trzeba chronić granice - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Minister obrony narodowej mówił o incydentach z migrantami na granicy z Białorusią. - 2 tys. żołnierzy wspiera polskich strażników granicznych, codziennie na granicy budowane jest ogrodzenie, które niewątpliwie sprawia, że liczba incydentów spada - powiedział Mariusz Błaszczak.

- Mamy ponad 60 km ogrodzenia 2,5-metrowego, 130 km zasieków wojskowych, kładziona jest siatka, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem - wyjaśnił szef MON.

"Zapewnienie bezpieczeństwa"

Zapad 2021 1200 PAP.jpg
"Mieszanka wybuchowa". Szef BBN o kryzysie migracyjnym i ćwiczeniach Zapad-2021

Dodał, że "ogrodzenie ma charakter tymczasowy, inaczej by nie powstało w tak krótkim czasie". Pytany o kolejne możliwe działania i ewentualną budowę muru odparł, że "nad tym będzie się pochylał polski rząd". - Zadaniem, które wziąłem na swoje barki, było zadanie szybkiego pobudowania ogrodzenia, zapewnienia bezpieczeństwa - stwierdził polityk.

- Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym spowodował, że nie odbywają się wycieczki opozycji totalnej na granicę, w celu wpisywania się w scenariusz białoruski - powiedział gość audycji.

- Władza na Białorusi utrzymuje się tylko dlatego, że ma wsparcie Kremla. Można powiedzieć, że mieliśmy próbę przeprowadzenia działań wymierzonych w Polskę, które zostały postanowione za naszą wschodnią granicą. Wojsko Polskie czuwa nad bezpieczeństwem, razem ze Strażą Graniczną, granica jest bezpieczna - mówił szef MON.


Posłuchaj
15:33 PR1_SD_2021_09_14-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: nie ulegamy zarazie poprawności politycznej, która krępuje Europę, odnieśliśmy zwycięstwo (...), przekonaliśmy państwa UE, że trzeba chronić granic (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Polityczna poprawność


imigranci białoruś granica free 1200.jpg
"To jest próba naruszenia integralności państwa polskiego". Premier o sytuacji na granicy z Białorusią

Mariusz Błaszczak, zapytany o nieskuteczność odsyłania migrantów z UE, ocenił, że "mamy do czynienia z poprawnością polityczną". - Ona powoduje, że nawet jeżeli takie decyzje są podejmowane, to one nie są wykonywane. My jesteśmy wolni od dyktatu poprawności politycznej, polski rząd kieruje się interesami polskimi - powiedział minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzący: Piotr Gociek 

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Ważne, by funkcjonariusze mogli wykonywać swoje obowiązki". Szef MON o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:17
- Wprowadzenie stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego pomoże uniknąć kryzysu na granicy z Białorusią - uważa szef MON Mariusz Błaszczak. - Unikniemy "ataku z tyłu" - dodał na antenie publicznego Radia Białystok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Presja migracyjna cały czas się utrzymuje". Rzecznik SG o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:21
- Presja migracyjna na odcinku polsko-białoruskim cały czas się utrzymuje - mówiła ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. Jak dodała, nielegalnych prób przekroczenia granicy cały czas jest sporo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad-2021. Szef MON: Wojsko Polskie musi być gotowe, obserwujemy, co dzieje się za wschodnią granicą

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:40
- Nasze przygotowanie do prowokacji ze strony Rosji podczas manewrów Zapad-2021 polega na odstraszaniu. Pozostajemy w ścisłej koordynacji z sojusznikami z NATO. Reakcja Polski i NATO będzie zależeć od rozwoju sytuacji u naszych granic - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z portalem PolskaTimes.pl.
rozwiń zwiń