Powrót do szkoły. Bez korepetycji ani rusz?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:00
Korepetycje od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ostatni rok szkolny, który w większości był czasem nauki zdalnej, spotęgował jeszcze bardziej to zjawisko. Nie tylko ciężko jest znaleźć dobrego korepetytora, którego grafik nie pęka w szwach, ale jeszcze trzeba niemało za jego wiedzę zapłacić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/LightField Studios

- Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednią osobę, która nie tylko powtórzy materiał z uczniem, ale będzie też potrafiła wytłumaczyć wszystko tak aby uczeń zrozumiał - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mama 8-klasistki. 


czytaj też
sport dzieci wychowanie fizyczne 663.jpg
WF bez sportów kontaktowych?

Jak dodaje rozmówczyni Mai Mazurek, większe zainteresowanie przekłada się na cenę. - Od początku nauki zdalnej ceny korepetycji bardzo wzrosły. Za godzinę matematyki trzeba zapłacić 70-80 złotych i mówimy tu o materiale z zakresu szkoły podstawowej - zaznacza. 

Najwięcej zapłacimy za korepetycje z matematyki wyższej, informatyki i muzyki. 

Posłuchaj
04:52 _PR1_AAC 2021_09_14-07-46-18.mp3 Korepetytor poszukiwany (Sygnały dnia/Jedynka)

"Nie każdy ma równe szanse"

Marcin Tymorek, właściciel firmy korepetytorskiej specjalizującej się w zajęciach z matematyki zauważa, że okres nauki zdalnej pogłębił jeszcze bardziej różnice, jeśli chodzi o możliwości przyswajania wiedzy przez uczniów. - Nie każdy ma równe szanse. Jedna osoba ma lepszy sprzęt, inna gorszy. Jedna ma stały dostęp do internetu, inna limitowany - wylicza. 

Dodaje, że na cenę korepetycji wpływa wiele czynników, na przykład czy korepetytor ma założoną własną działalność, czy działa w tzw. szarej strefie. Ceny różnią się także w zależności od lokalizacji prowadzonych zajęć. 

czytaj więcej
1200_szkoła_shutterstock.jpg
Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie ze szkolną codziennością?

Kto nie potrzebuje korepetycji?

Zdaniem Damiana Wróblewskiego, eksperta ds. edukacji i pracy zdalnej z Wyższej Szkoły Bankowej, korepetycje nie są koniecznością. W jego opinii, wszystko zależy od chęci ucznia. - Zachęcam zawsze osoby młode, żeby "szły po swoje", dążyły do realizacji marzeń i celów. Jeżeli dana osoba jest zaangażowana, ma chęć do nauki, jest gotowa do zmiany i wytrwała - osiągnie sukces - ocenia. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 7.46

kh

Zobacz więcej na temat: szkoła

Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN zapowiada podwyżki dla nauczycieli. "Pensje wzrosną o kilkadziesiąt procent"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 07:57
Szykujemy duże podwyżki dla nauczycieli, w pierwszej kolejności dla nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich. Podwyżki te będą kilkudziesięcioprocentowe - zapowiada szef MEiN Przemysław Czarnek w rozmowie z "Super Expressem".
rozwiń zwiń