Sygnały Dnia 15 września 2021 roku, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 08:15
Audio
  • Marlena Maląg: wzrost minimalnego wynagrodzenia o 210 złotych (Jedynka/Sygnały Dnia)

Grzegorz Jankowski: Nasz gość to Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dzień dobry pani.

Marlena Maląg: Dzień dobry, witam bardzo serdecznie.

Pani minister, informowaliśmy o tym 16 minut temu w serwisie, ale sporo osób dopiero teraz się włączyły, włączyły nasze radio, pewnie jadą samochodami do pracy. I prośba o informację, jaka będzie minimalna płaca od nowego roku i minimalna stawka godzinowa?

Po raz pierwszy, i to dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, stawka minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2022 roku będzie ponad trzy tysiące, będzie to dokładnie 3010 złotych, a więc wzrost minimalnego wynagrodzenia o 210 złotych w porównaniu do tego roku, co stanowi 7,5%. Stawka godzinowa 19,70, czyli blisko 20 złotych, ona jest też swoim wzrostem uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia. I to przede wszystkim to rozwiązanie, czyli troska o te osoby, które zarabiają najmniej, spowoduje, że w portfelach Polaków tych najmniej zarabiających będzie ponad 4,5 miliarda dodatkowych środków. Ale przy tym, kiedy rozmawiamy o minimalnym wynagrodzeniu, trzeba zawsze pokazywać, że właśnie na konkretach ta troska o najsłabiej zarabiających rządu w konkretach się przejawia. Wzrost tego minimalnego wynagrodzenia od roku 2015, kiedy obejmowaliśmy rządy, przypomnę, było to 1750 złotych, a więc wzrost o 72%.

Ja może przypomnę jeszcze raz naszym słuchaczom – 3010 złotych od nowego roku minimalna pensja, stawka godzinowa minimalna 19 złotych 70 groszy. A ile osób pobiera obecnie minimalną płacę? Są takie wyliczenia?

Takie wyliczenia pokazuje, że jest to blisko 2 miliony 400 tysięcy osób.

Sporo 2 miliony 400 tysięcy. A ile wyniesie teraz minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych?

To jest ta sama stawka godzinowa, nie ma rozróżnienia, 19,70 wynosi stawka godzinowa i pracownicy nie mogą być na niższych stawkach zatrudniani.

I jeszcze jedno bardzo ważne pytanie. Czy te kwoty, które pani podawała, minimalna płaca, minimalna stawka godzinowa, to są kwoty netto, brutto?

To są kwoty brutto, zawsze podajemy wynagrodzenia w kwotach brutto, więc od tego oczywiście będzie odprowadzony podatek. Ale tutaj należy zwrócić uwagę, że Polski Ład wprowadza kwotę wolną od podatku 30-tysięczną, a więc te osoby, które zarabiają niższe wynagrodzenia, na tym rozwiązaniu skorzystają, a więc to jest rozwiązanie również korzystne. A więc tak naprawdę w portfelach Polaków tych najsłabiej zarabiających, ale wiemy z danych i obliczeń, że większość Polaków na rozwiązaniach Polskiego Ładu skorzysta, również poza wzrostem minimalnego wynagrodzenia kwota wolna od podatku wprowadzona 30-tysięczna spowoduje, że te osoby będą realnie miały więcej pieniędzy, będą odbierały każdego miesiąca.

Pani minister, bardzo dużo otrzymuję pytań szczególnie od seniorów, którzy pytają mnie o Polski Ład, który jest ważny dla nich. Jak to będzie wyglądało, jeżeli chodzi o emerytów? Czy oni będą musieli coś pisać, wnioskować, jak na przykład przy 500+? Jak te kwoty odliczeń będą wyglądały, jeżeli chodzi o seniorów i emerytury?

Przede wszystkim pandemia koronawirusa i nasze doświadczenia, wprowadzone rozwiązania dążą do tego, aby były procesy proste, automatyczne i w każdym zakresie, gdzie to można, żeby właśnie takie procesy wprowadzać. Jeżeli chodzi o emerytów, to wiemy, że jeszcze w tym roku, i to też dlatego przypomnę, na emerytów czeka dodatkowe świadczenie – czternasta emerytura. Nie trzeba składać żadnych wniosków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy już do wypłaty, ci emeryci i renciści, którzy mają prawo do świadczeń na dzień 31 października tego roku, dostaną w IV kwartale czternastą emeryturę. Ona jest uzależniona od progu dochodowego, ten próg dochodowy to 2900 złotych, ale zastosowaliśmy mechanizm „złotówka za złotówkę”, czyli te osoby, które przekroczą ten próg dochodowy 2900 złotych, będą miały pomniejszane świadczenie o tę różnicę. To jest bardzo dobre rozwiązanie, gdyż na tym rozwiązaniu i w całości 9 milionów 100 tysięcy emerytów świadczenie czternastej emerytury otrzyma, w tym około 8 milionów, szacujemy, że to będzie 7 milionów 900 tysięcy, w pełnej wysokości, czyli w wysokości minimalnej emerytury, milion dwieście tysięcy będzie miało pomniejszone świadczenie, a tylko 6% emerytów nie uzyska ze względu na przekroczone kryterium dochodowe. 11 miliardów złotych jeszcze w tym roku trafi do emerytów.

Ale to nie koniec. Nowy rok, od stycznia 2022 roku, kiedy zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku, 30-tysięczna przypomnę, wtedy emeryci, którzy pobierają świadczenie do 2500 złotych, nie będą mieli odprowadzanego podatku. Ale na tym rozwiązaniu, tak jak już wcześniej mówiłam, skorzystają także emeryci z wyższą emeryturą, bo proporcjonalnie też ich świadczenia będą wyższe. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, procesy będą się działy automatycznie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest całkowicie przygotowany, to jest instytucja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego czasu, a wręcz nawet kreuje nowe rozwiązania. Za chwilę będziemy też wprowadzali nowe rozwiązanie 500+ drogą elektroniczną. To właśnie dzięki automatyzacji procesów.

O to za chwilę dopytam, ale jeszcze jedno pytanie, jeżeli chodzi o czternastkę. Ile ona będzie wynosić?

Czternastka to wysokość minimalnej emerytury, czyli 1250 złotych i 80 groszy brutto.

Tak jest. I w takim razie przechodzimy do tej pięćsetki elektronicznej, bo ona dzisiaj w Sejmie. O co chodzi?

Chodzi o to, żeby przede wszystkim upraszczać procesy, żeby rodzice jak najszybciej otrzymywali świadczenia i żeby te świadczenia też w swojej obsłudze nie były kosztowne, a środki, które w wyniku tego zostaną w budżecie, były również na nowe programy dla rodzin dedykowane. Krótko mówiąc, zrobiliśmy już takie duże ćwiczenie na programie Dobry Start, który... w tym roku wnioski rodzice mogli składać tylko drogą elektroniczną, i okazało się, że mamy bardzo duże przyspieszenie, jeżeli chodzi o składanie wniosków, ale też wypłatę świadczeń. Na chwilę obecną w Dobrym Starcie mamy już złożonych wniosków 4 miliony 200 tysięcy dziec, na taką ilość, a spodziewamy się ponad 4 milionów 400, czyli już niewielu rodziców nie złożyło jeszcze wniosków. Przypomnę, że do końca listopada wnioski można jeszcze składać. Ale co jest ważne – w ubiegłym roku o tej samej porze mieliśmy blisko 30% wniosków złożonych mniej, gdzie była dopuszczona też droga papierowa. A więc widzimy, że ten proces dobrze funkcjonuje, dobrze działa, świadczenia są już wypłacane, bo ponad miliard sto milionów złotych trafiło już dla rodziców. I teraz mamy kolejny krok – ustawa o świadczeniu wychowawczym 500+, również będzie świadczenie... będziemy wnioski w nowym już... w nowej edycji, czyli w roku 2022, składać tylko drogą elektroniczną. Obsługą też będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Drodzy słuchacze, słuchacie rozmowy z panią Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Ciąg dalszy na stronie Jedynki oraz w mediach społecznościowych.

*

Pani minister, doceniamy oczywiście to, że modernizujemy się, jeżeli chodzi również o składanie wniosków na 500+, ale tak... ja jestem orędownikiem takiej oto sytuacji – jeżeli mamy wysoką inflację, w Polsce w tej chwili na przykład 5% w sierpniu, ponad 5% w sierpniu, czy rząd myśli... wiem, że do tego cały czas wracam i ciągle panią o to męczę, czy rząd myśli o tym, żeby te 500+ zamienić na przykład w 700+?

Panie redaktorze, no więc odpowiem pewnie tak jak zwykle...

Jak zawsze.

...że wprowadzamy nowe świadczenia, świadczenie 500+ będzie funkcjonowało w tej wysokości, w której jest, czyli 500 złotych powszechne świadczenie na każde dziecko, blisko 160 miliardów złotych już trafiło do polskich rodzin od początku funkcjonowania programu. Potrzebne są nowe wsparcia w ramach opieki nad dziećmi do lat 3, dlatego nowy instrument – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy...

No właśnie, co to jest?

Właśnie, to jest ciekawe rozwiązanie dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko, w okresie... w wieku od 12 miesiąca ukończonego do 36 miesiąca życia będą otrzymywali co do zasady dodatkowe 500 złotych. I to 500 złotych mogą dowolnie wykorzystać, tak jak przy świadczeniu 500+, ale tutaj wprowadzamy jeszcze takie udogodnienie, że jeżeli mają rodzice takową potrzebę, aby świadczenie pobierać nie przez dwa lata po 500 złotych, ale przez rok, to również tak będą mogli zrobić. Oczywiście, obsługa pełna, automatyczna przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przede wszystkim to jest w ramach tej opieki nad dziećmi do lat 3.

Ale ważną rzeczą jest, i o tym pewnie trochę mało mówiliśmy, że również w ramach tego Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w ramach tej ustawy wprowadzamy pewne zmiany w zakresie wsparcia opieki instytucjonalnej, tej opieki żłobkowej w ramach programu Maluch Plus, bo tutaj będziemy już na mocy ustawy, a więc nie tylko jak... w zależności od programów, tylko na mocy ustawy dopłacać 400 złotych do miejsca opieki żłobkowej na pierwsze dziecko, bo kapitał to jest drugie, trzecie. Na pierwsze dziecko, jeżeli dziecko będzie korzystało ze żłobka, będziemy... wprowadzamy takie rozwiązanie, aby ta opieka była jak najtańsza, aby dać możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Pani minister, to oznacza, że jeżeli na przykład ja na dziecko, na które będzie przysługiwało 500 złotych z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będę mógł równocześnie pobierać normalne 500+, tak? Te dwa świadczenia.

Oczywiście, dokładnie tak, te świadczenia się nie wykluczają, tylko wzajemnie uzupełniają, czyli właściwie odpowiadając panu redaktorowi, częściowo będą one zwaloryzowane, bo przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wyjście z pułapki demograficznej, ta trudna sytuacja demograficzna, to tak naprawdę nie ma żartów. Czasami jak rozmawiam też z samorządowcami, którzy chcą budować żłobki, przedszkola i w ogóle rozwijać swoją infrastrukturę, to musimy spojrzeć na demografię, która jest bardzo trudna, która jednak pokazuje, że musimy przede wszystkim wspierać i kreować markę rodziny, bo to jest ważne, że oprócz wsparcia finansowego, które rząd od 6 lat skutecznie realizuje, musimy realizować skuteczną, konsekwentną, stabilną politykę prorodzinną, w tym promowanie marki rodziny, kreowanie dobrego wizerunku rodziny.

Ale rozumiem, że pary, które mają dzieci niezależnie od tego, czy są formalnie małżeństwem, czy nie są, będą mogły z tych świadczeń korzystać.

Tak. Tak, będą mogły skorzystać.

Pani minister, demografia w takim razie. Co zrobić, żeby było nas więcej? Czy 500+ pomogło demograficznie? Bo na pewno wyciągnęło nas z biedy, wielu ludzi. Natomiast demograficznie tego rodzaju świadczenia są skuteczne?

Przede wszystkim musimy na to spojrzeć kompleksowo. Wprowadzenie świadczenia 500+ to na pewno podniesienie godności polskiej rodziny, to na pewno zmiana sytuacji finansowej i to wskaźniki dzisiejsze pokazują, że to świadczenie tę swoją rolę odegrało. Również świadczenie 500+ miało ten czynnik pronatalistyczny, a więc aby rodzice decydowali się na kolejne dzieci. I musimy tutaj odpowiedzieć jakby odwrotnie – gdyby nie było tego świadczenia Rodzina 500+, to nasza sytuacja demograficzna byłaby jeszcze trudniejsza, wręcz bym powiedziała dramatyczna, gdyż przede wszystkim na demografię musimy spojrzeć w perspektywie długofalowej. To nie jest jedna kadencja, to nawet nie są dwie kadencje. To przede wszystkim muszą być systematyczne, konsekwentne działania. My te działania rozpoczęliśmy, ale rozpoczęliśmy je, budując na liczbie kobiet, liczbie rodziców określonej, czyli bardzo małej, które może urodzić dzieci, którzy mogą stać się rodzicami. I dlatego też te kolejne działania, które wprowadzamy, które wprowadza Polski Ład, który proponuje Strategia Demograficzna, którą w tym miesiącu kończymy konsultować, właśnie mają się przyczynić, abyśmy te trendy demograficzne odwrócili.

Pani minister, i jeszcze jedno pytanie. Czy w Polskim Ładzie będę mógł przejść na emeryturę i dalej pracować?

Takie są założenia, aby przede wszystkim w Polsce przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Ale Polacy pracują dłużej, każdy rok dłużej przepracowany, jeżeli czujemy się na siłach, możemy pracować, a to jest przywilej, który został przywrócony. Dlatego też chcemy wprowadzić takie rozwiązanie, gdzie osoby z doświadczeniem, chcące dalej pracować, nieprzechodzące na emeryturę nie miałyby odprowadzanego podatku. To spowoduje, że emerytura w określonym czasie będzie wyższa, bo cały czas składka emerytalna jest odprowadzana, a osoba korzysta w danym momencie właśnie z wyższego wynagrodzenia.

Pani minister, dziękuję serdecznie. Drodzy słuchacze, to była rozmowa z panią Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dobrego dnia.

Dobrego dnia, serdecznie pozdrawiam.

Dziękujemy.

JM