"Rosyjski autokratyzm jest coraz twardszy". Adam Eberhardt o sytuacji politycznej w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 08:44
- Myślę, że obserwujemy to rosnące zmęczenie Władimirem Putinem, który był głównym czynnikiem legitymizującym reżim. Dzisiaj to działa w znacznie mniejszym stopniu - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Gość Katarzyny Gójskiej był pytany o wybory parlamentarne i sytuację polityczną w Rosji. - Nie były to wybory w tym sensie, że właściwie nie kandydowali oponenci władzy - mówił Adam Eberhardt. - Rosjanie stali przed możliwością głosowania na kandydatów związanych z Kremlem albo na kandydatów komunistycznych lub z innych ugrupowań, pozornie opozycyjnych.

Michał Kleiber 1200.jpg
"Musimy zademonstrować siłę i jedność poglądów". Prof. Kleiber o sytuacji na granicy z Białorusią

 - Myślę, że obserwujemy to rosnące zmęczenie Władimirem Putinem, który był głównym czynnikiem legitymizującym reżim. Dzisiaj to działa w znacznie mniejszym stopniu. (…) Mam poczucie tego, że dla większości Putin, który przez lata był symbolem stabilności i stabilizacji, dziś jest absolutnie przedstawicielem reżimu, który narzucił stagnację - podkreślił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

 - Na pewno nie ma tak, że jest jedna jedyna Rosja. Jest ich kilka: jest Rosja wielkomiejska, jest Rosja dużych ośrodków przemysłowych, jest Rosja prowincjonalna. Każda na swój sposób niezadowolona - dodał Adam Eberhardt. - Scena polityczna jest zabetonowana. Rosyjski autokratyzm jest coraz twardszy i to też jest ważny element, który trzeba podkreślić - zauważył.

"Bez życzliwości Łukaszenki będą kłopoty"

Gość "Sygnałów dnia" wyraził także opinię o sytuacjach przy granicach Białorusi. - Myślę, że to jest próba destabilizacji wschodniej granicy Unii Europejskiej - mówił. - To jest pewna próba rozgrywania naszych wewnętrznych konfliktów tutaj w Polsce czy na Litwie. To jest próba pokazania, że bez życzliwości Łukaszenki będą kłopoty.


Posłuchaj
20:36 Jedynka/SD Eberhardt.mp3 Adam Eberhardt: jest kilka Rosji i każda z nich jest niezadowolona (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Być może jeśli Unia Europejska zeszłaby z sankcji, być może jeżeli przywrócilibyśmy politykę taką, jak wcześniej, być może jeżeli byśmy znowu uznali prezydenturę Łukaszenki i włączyli się z nim w dialog, to wówczas władze Białorusi byłyby chętne wyciszyć i ograniczyć nieżyczliwe nam działania.

Czytaj także:

- Proszę pamiętać, że sfera bezpieczeństwa na Białorusi jest bardzo silnie powiązana z Rosją. (…) Kluczowe działania białoruskiej armii nie są realizowane bez cichego przyzwolenia władz rosyjskich - podkreślił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 20.09.2021
Godzina emisji: 08.15

ng

Czytaj także

Macierewicz o sytuacji na granicy z Białorusią: celem Łukaszenki jest destabilizacja Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:31
- Wszyscy zgadzamy się z tym, że mamy do czynienia z wojną hybrydową i akcją przygotowaną przez służby Rosji  i Białorusi. Celem tego jest destabilizacja Polski i innych krajów. Tej akcji współtowarzyszy działalnie niektórych środowisk politycznych w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy. Prof. Paruch: tej decyzji nie można było długo odwlekać

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:32
- Nie można było odwlekać bardzo długo decyzji o stanie wyjątkowym ponieważ czas na uporządkowanie tej sprawy mamy do wyborów niemieckich. To polityka zagraniczna. Tym bardziej, że PO nie była w stanie odnieść się krytycznie do zachowań posłów opozycji na granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wniosek Interpolu w Piasecznie zatrzymano obywatela Białorusi. "Boimy się efektu mrożącego"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 15:50
W niedzielę policjanci z Piaseczna zatrzymali 27-letniego obywatela Białorusi - poinformował nadkom. Jarosław Sawicki, oficer prasowy KP w Piasecznie, dodając, że mężczyzna jest poszukiwany listem gończym przez stronę białoruską, a Interpol ma jego dane. - Poinformowaliśmy, że według naszych informacji jest to osoba politycznie represjonowana, która w Polsce przebywa z wizą humanitarną i że my prosimy o natychmiastowe wypuszczenie tej osoby - mówił z kolei działacz Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk. Szef MSWiA poinformował następnie, że doszło do próby politycznego wykorzystania tzw. czerwonej noty Interpolu. KSP poinformowała, że sprawa politycznego wykorzystywania not Interpolu będzie przedmiotem listopadowych rozmów między Komendą Główną Policji a Interpolem.
rozwiń zwiń