Dr Janowski: do żywności w Polsce dopuszczono dużo "chemii", to ma wpływ na nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 15:53
- Coraz bardziej upowszechniają się - w Polsce i na świecie - metody upraw GMO. Dlatego mamy na przykład gen flądry w pomidorach albo gen jedwabnika w jabłku. Poza tym w naszym kraju, przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, jakość żywności był bardzo wysoka. Nie dopuszczano na przykład sztucznych barwników czy konserwantów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Gabriel Janowski, były minister rolnictwa. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tupungatol

Gość PR24 zaznaczył, że coraz szersze upowszechnianie się żywności modyfikowanej genetycznie "nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie". 

wegetarianizm dieta warzywa 1200.jpg
Mięso znika ze stołówek uczelni... na razie w Berlinie

- Niestety coraz bardziej w Polsce, ale także i na świecie, upowszechniają się metody upraw GMO. Boleję nad tym. Badania wykazały, że ma to negatywny wpływ na zdrowie człowieka - podkreślił dr Gabriel Janowski.

Posłuchaj
21:09 PR24 2021_09_20-15-07-18.mp3 dr Gabriel Janowski o jakości żywności (Temat dnia)

Wyjaśnił również, na czym polega genetyczne modyfikowanie żywności. - Ta inżynieria genetyczna, której poddawane są organizmy polega na przemieszczeniu genu nie tylko między odrębnymi gatunkami, ale pomiędzy królestwami zwierząt i roślin. Nie jest normalne to, że mamy na przykład gen jedwabnika w jabłku, a w pomidorach gen flądry - powiedział były szef resortu rolnictwa. 

Dodał, że "jakość polskiej żywności przed wstąpieniem do Unii Europejskiej była bardzo, bardzo wysoka".

- W Polsce obowiązywały bardzo restrykcyjne normy branżowe. Nie dopuszczano na przykład sztucznych barwników, konserwantów i substancji smakowych. Po wstąpieniu do Unii nasi przetwórcy mogli już je stosować. To oczywiście ma wpływ na nasze zdrowie - podsumował Gabriel Janowski. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Gabriel Janowski (były minister rolnictwa)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 15.06

bartos

Czytaj także

Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:54
Na dietę "clean eating" decyduje się coraz więcej Amerykanów, są wśród nich aktorzy i celebryci. Lekarze też mówią, że to dobry wybór. 
rozwiń zwiń