Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:32
W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Bignai

kurtyka michał PR1 1200x660.jpg
Kurtyka o rozmowach z Czechami ws. Turowa: zbliżające się tam wybory mają wpływ na sposób procedowania

- W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mieli gotowy projekt ustawy, wtedy przekażemy go do konsultacji publicznych - zapowiada rzecznik. 

Korzyści dla środowiska 

Producenci napojów w butelkach objętych systemem będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, a także kosztów sprawozdawczości.

Posłuchaj
03:04 SD/Jedynka butelki 22.09.mp3 Projekt systemu kaucyjnego dla butelek na napoje (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności chwali założenia zmian. - Skorzysta na tym przede wszystkim środowisko. Dzięki temu uda się zebrać więcej butelek po napojach typu PET - podkreśla. - Uda się też doprowadzić do tego, że te opakowania nie będą lądować w lasach, w parkach, nie będą płonąć w piecach, tylko w ten sposób zostaną zebrane i poddane recyklingowi, a na koniec jako surowiec wtórny użyte do produkcji nowych butelek - ocenia. 

Potrzeba prostego systemu 

Projektowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacje zakładają, że system kaucyjny przewiduje pobranie w momencie zakupu opłaty, oddawanej przy zwrocie opakowania. Jak mówi rzecznik WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek, potrzeba nam prostego systemu. - Trzeba sprawić, żeby ten system był dostępny. Tutaj nie powinny obowiązywać żadne paragony, powinny być miejsca w sklepach i placówkach handlowych, gdzie możemy zużytą butelkę wyrzucić - mówi. 

Zmiany konieczne są ze względu na unijne prawo. Tak zwana "dyrektywa plastikowa" ma ograniczyć zużycie jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych i zwiększać rolę recyklingu.

- Od 2021 roku przepisy dotyczące ograniczania plastiku weszły w ramach unijnej dyrektywy plastikowej. Ona odnosi się do opakowań, jakimi są butelki - stwierdza Katarzyna Karpa-Świderek. 

Czy konsumenci stracą na nowym prawie? 

- Nam konsumentom nie przyjdzie płacić, ponieważ kaucja nie jest elementem ceny. Płacimy za butelkę objętą kaucją i przy zwrocie odzyskamy utracone należności - wyjaśnia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 

Projektowana regulacja ma zobowiązywać każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dla mniejszych sklepów możliwość odbioru butelek i zwrotu kaucji ma być dobrowolna.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 22.09.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

ans 

Czytaj także

Program "Czyste powietrze" przyspiesza. Minister klimatu: podwoiła się liczba wniosków

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 01:25
- Program antysmogowy "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza, w ciągu roku podwoiła się liczba wniosków o dotację, a w zeszłym tygodniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłynęło ich ponad 3 tys. - przekazał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zużywamy coraz mniej toreb foliowych. Opłata recyklingowa przyniosła zamierzony efekt

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 07:31
Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - poinformował resort klimatu i środowiska. Wielu konsumentów przerzuciło się na torby wielorazowego użytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna opłata opakowaniowa dla producentów. Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 07:23
System rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania jego produktów znalazł się w projekcie zmian ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przygotowany przez ministerstwo klimatu projekt trafił do konsultacji.
rozwiń zwiń