Błaszczak: jesteśmy poddani presji, w której chodzi o to, byśmy byli nabywcami energii, a nie producentami

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 08:19
- Zwracam uwagę naszym słuchaczom na wypowiedzi na przykład wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która mówi o zamykaniu Turowa. A więc pomyślmy, co by się działo, gdyby Polską rządziła koalicja PO-PSL - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polityk mówił o bezpieczeństwie energetycznym Polski i sprawie TSUE wobec kopalni w Turowie.

- Turów położony jest na styku granic trzech państw: Niemiec, Czech i Polski. Na terenie Czech są kopalnie, które stosują identyczne metody wydobycia węgla brunatnego, na terenie Niemiec też, tylko UE nie podoba się kopalnia i elektrownia w Turowie - powiedział Mariusz Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MON, "polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby obronić kopalnię Turów, dlatego, że ta kopalnia jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju".

Działania prawne

- Już zostały podjęte działania o charakterze prawnym, wskazujące na to, że zostały przekroczone kompetencje - wyjaśnił Mariusz Błaszczak, odnosząc się do jednoosobowej decyzji sędzi TSUE Rosario Silvy de Lapuerty.

- Polska się rozwija i to się nie podoba naszym niektórym partnerom, ale my się nie obrażamy, działamy konsekwentnie i stanowczo, zabiegamy i będziemy zabiegali o polskie interesy na arenie europejskiej - stwierdził minister.

. .

"Jesteśmy poddani presji"

Polityk odniósł się też do kwestii możliwego wykorzystywania TSUE do działań biznesowych. 

- Oczywiście, że mamy do czynienia z rywalizacją w ramach UE i religią klimatyczną. Są tacy, którzy uważają, że energia solarna i wiatraki będą rozwiązaniem, w naszej strefie klimatycznej tak nie będzie. Polska ma złoża węgla i tu jesteśmy poddani presji, w której chodzi o to, byśmy byli nabywcami energii, a nie producentami, tak widzą Polskę nasi rywale - ocenił Mariusz Błaszczak.


Posłuchaj
20:46 PR1_SD_2021_09_23-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: Polska się rozwija i to się nie podoba naszym niektórym partnerom (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Nie zamierzamy wyłączyć kopalni i elektrowni Turów". Premier o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:56
- Decyzja TSUE ws. nałożenia kary za Turów jest skrajnie agresywna i szkodliwa - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w związku z Turowem stosunki polsko-czeskie ulegną gwałtownemu pogorszeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każda okazja będzie wykorzystana przeciwko Polsce". Lodowski o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:17
- Musimy być świadomi, że każda metoda, która może być wykorzystana przeciwko Polsce będzie używana i to skutecznie. Jesteśmy w takim stanie skonsolidowania pewnych trendów europejskich, że musimy być przygotowani na działania wykraczające poza daną tematykę - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Robert Knap.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spór może wejść na jeszcze wyższy poziom". Jankowski o relacjach na linii Polska-Czechy w kontekście Turowa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 20:55
- Miała być kolejna tura rozmów z czeskim rządem, ale wizyta została odwołana. Wynika to z tego, że spór może wejść na jeszcze wyższy poziom. Chodzi o ograniczenie polskiego działania w Grupie Wyszehradzkiej tam, gdzie uczestniczy także przedstawiciel Czech - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta radia WNET.
rozwiń zwiń