"Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to narzędzie, które starają się wykorzystywać". Legutko o instytucjach UE

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 07:54
- W Unii Europejskiej coraz mniej uwagi zwraca się na reguły, zasady i przepisy, nie mam specjalnej ufności co do bezstronności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy innych instytucji UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

- Presja powinna być wywierana, to już jawny atak na rząd Polski, nękanie Polski, presja jest konieczna - stwierdził Ryszard Legutko, odnosząc się do możliwej odpowiedzi Polski na opóźnianie planu odbudowy.

Jak ocenił gość "Sygnałów Dnia", unijne instytucje w wielu obszarach "walczą" z Polską.


Posłuchaj
16:56 PR1_SD_2021_09_28-07-15-00_for_media.mp3 Ryszard Legutko: Polska powinna wywierać presję na Komisję Europejską (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- KE jest bardziej zainteresowana walką z rządem polskim, a w konsekwencji utrudnianiem życia i może wywróceniem tego rządu niż wspieraniem w rzeczy, która jest wspólna - powiedział o ochronie wschodnich granic Polski i Unii.

krasnodębski PE free 1200.jpg
Prof. Krasnodębski o sprawie Turowa: można było oczekiwać, że zostanie przez instytucje UE wykorzystana przeciwko nam

- Nagromadzenie szalonych emocji politycznych przekracza granice racjonalności. Europarlament atakuje KE, że jeszcze nie szantażuje nas finansowo. Komisja to robi, ale jeszcze skromnie - powiedział europoseł. - Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to bezprawie, ale to narzędzie, które starają się wykorzystywać. Europarlament nawet grozi KE skargą do TSUE, że jeszcze nie zagładza Polski - zaznaczył.

Osłabienie Grupy Wyszehradzkiej

Jak ocenił gość audycji, spory Polski z KE oraz z Czechami, osłabiają cały region. - Grupa Wyszehradzka była wystarczająca silna, że już zaczynała denerwować wielkich graczy, pojawienie się sporów wewnętrznych, a widzimy, że są, to coś co osłabia Europę Wschodnią - powiedział prof. Ryszard Legutko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Piotr Gociek
Gość: prof. Ryszard Legutko (europoseł PiS.)
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji". Wiceszef MSZ o Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:18
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla węgierskiego dziennika "Magyar Hirlap" podkreślił, że wobec krajów konserwatywnych stosowane są w UE podwójne standardy. - Tak jest na przykład z Funduszem Odbudowy. To może zdezintegrować Unię. Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji - wskazał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krasnodębski o sprawie Turowa: można było oczekiwać, że zostanie przez instytucje UE wykorzystana przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 08:21
- Po decyzji o nałożeniu kar przez TSUE strona polska ciągle czeka na wyrok Trybunału w sprawie kopalni Turów, mając nadzieję, że będzie on korzystny. Jednak trzeba postawić sobie pytanie, czy nie jest to zbyt optymistyczne oczekiwanie - zauważył europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS).
rozwiń zwiń