"Negocjacje z Czechami są w tym momencie pozbawione sensu". Wiceszef MSZ o sprawie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 08:30
- Nasi negocjatorzy 17 razy pojechali do Pragi z konkretnymi, elastycznymi propozycjami, dopasowanymi do czeskich oczekiwań. Za każdym razem, kiedy dane oczekiwanie zostało spełnione, pojawiał się inny element wymagający zmiany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. Odniósł się on do negocjacji w sprawie. kopalni Turów.

W czwartek (2.10), po dwóch dniach rozmów w Pradze, polscy negocjatorzy poinformowali, że delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni Turów. Chodziło o wypracowanie porozumienia, które miałoby być później zaakceptowane przez oba rządy.

Turów FORUM 1200 (2).jpg
Brak porozumienia ws. kopalni Turów. Elżbieta Witek: poczekajmy do wyborów w Czechach

Wcześniej strona czeska informowała, że wypracowanie takiej umowy umożliwi wycofanie z TSUE skargi przeciwko Polsce dotyczącej funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. To było już kolejne spotkanie polskich i czeskich negocjatorów, a intensywne rozmowy ws. Turowa trwają od czerwca.

- Negocjacje ws. Turowa w tym momencie są pozbawione sensu. Górę wzięła tutaj polityka wewnętrzna Czech, jak rozumiem, a nie chęć zapewnienia rzeczywiście polepszenia sytuacji mieszkańcom - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"17 razy pojechali do Pragi z konkretnymi propozycjami"

- Nasi negocjatorzy, ministrowie klimatu i wiceminister spraw zagranicznych, 17 razy pojechali do Pragi z konkretnymi, elastycznymi propozycjami, dopasowanymi do czeskich oczekiwań. Za każdym razem, kiedy dane oczekiwanie zostało spełnione, pojawiał się inny element wymagający zmiany - wyjaśnił gość audycji.

Posłuchaj
17:59 marcin przydacz (online-audio-converter.com).mp3 Marcin Przydacz o negocjacjach ws. Turowa (Sygnały Dnia/Jedynka) 

Jak wskazał Marcin Przydacz "w pewnym momencie" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński "doszli do przekonania, że strona czeska tak naprawdę nie jest zainteresowana na tym etapie sfinalizowaniem tego projektu".

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

. .

***

Audycja: Sygnały dnia 

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 5.10.2021

Godz. emisji: 8.15

PR24/nt

Czytaj także

"Czesi wiedzą, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej". Marszałkowski o sporze wokół kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:13
- Każdy kolejny dzień niepodpisania porozumienia oznacza naliczanie kar, które nałożył na nas Trybunał Sprawiedliwości UE. Czesi są w wygodnej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sankcje finansowe i niewypowiadalność nie mogą być standardem umowy". Soboń o Turowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:37
- Standardem umowy międzyrządowej w sprawie kopalni Turów nie mogą być ani sankcje finansowe, ani niewypowiadalność takiej umowy - ocenił wiceszef MAP Artur Soboń. Jego zdaniem, końcowa faza rozmów z Czechami pokazała, iż ze strony czeskiej nie było woli porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy walczyć o uchylenie kary". Wiceszef MSZ o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:45
- Będziemy walczyć o to, żeby kara nałożona przez TSUE w związku z działalnością kopalni Turów została uchylona. Sądzę, że w niedługim czasie przekazane zostaną szczegóły - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń