"Powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". Gawkowski o polityce rządu związanej z sytuacją na granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:15
- Przede wszystkim Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy koczują gdzieś na granicy, a następnie dawać im wnioski azylowe i sprawdzać tych ludzi. Mamy ośrodki dla uchodźców i migrantów powinniśmy właśnie tam kierować - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Grzegorza Jankowskiego został zapytany o sytuację na polsko-białoruskiej granicy. - Walczymy przede wszystkim z reżimem, który postanowił eksportować uchodźców do Polski - mówił. - Bezpieczna granica, to granica, na której nie giną ludzie. Polska musi się włączyć w to, żeby pomagać humanitarnie, a nie tylko mówić, że to wina Łukaszenki - zaznaczył.

1200 paweł łatuszka pap.jpg
Były białoruski dyplomata: kryzys migracyjny to odpowiedź Mińska na sankcje UE

Krzysztof Gawkowski odniósł się także do kwestii pomocy humanitarnej dla migrantów. - Przede wszystkim Polska powinna przyjmować uchodźców, którzy koczują gdzieś na granicy, a następnie dawać im wnioski azylowe i sprawdzać tych ludzi - tłumaczył. - Mamy ośrodki dla uchodźców i migrantów powinniśmy właśnie tam kierować - dodał.

Posłuchaj
15:43 Krzysztof Gawkowski bezpieczna granica to granica, na której nie giną ludzie (mp3cut.net).mp3 Krzysztof Gawkowski: bezpieczna granica to granica, na której nie giną ludzie ("Sygnały dnia"/Jedynka) 

Gość audycji powiedział, że "powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". - To znaczy, powinniśmy dbać o szczelną granicę, ale jak ktoś się przedostanie, to należy go traktować humanitarnie - mówił. - Lewica jest zawsze po stronie państwa i humanitarnych cech, ale również usług publicznych. Nie godzę się na wypychanie ludzi za granicę - podkreślił szef Lewicy.

Czytaj także:

- Trzeba patrzeć na to, co robi reżim Łukaszenki, nie grać z nim i nie przepychać się z ludźmi na granicy. Polska powinna poszukać realnej współpracy z Unią Europejską i z Frontexem - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Kongres Nowej Lewicy

Grzegorz Jankowski zapytał także gościa audycji o ustawy podatkowe. - Jeżeli państwo ogranicza udział samorządu w podatkach, to w miastach będą gorsze lub ograniczone usługi publiczne. Lewica się na to nie godzi - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Szef Lewicy powiedział także, co będzie się działo na kongresie Nowej Lewicy. - Przedstawimy nasze dotychczasowe działania i wybierzemy nowe władze partii. Nowa Lewica będzie chciała dać impuls, by być ważną opcją dla wyborców w 2023 r. - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina: 8:15

ng

Czytaj także

Krzysztof Gawkowski: Lewica nie będzie wasalem Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:50
- Nie może być tak, że jedna partia uważa się za silniejszą od innych i twierdzi, że inne partie nie powinny mieć wpływu na przyszłość Polski. Lewica jest niezależna, nie da się zwasalizować PO i nie będzie podporządkowana Donaldowi Tuskowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gawkowski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymkowski o polskiej opozycji: swoimi działaniami wpisuje się w strategię Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 15:21
- Opozycja i niektóre media wpisują się w wojnę informacyjną, która jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Łukaszenkę przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udział Frontexu w wydarzeniach na granicy. Kohut: we wtorek w Strasburgu debata w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:22
- Rząd nie zwrócił się do Frontexu o pomoc, a taka jest procedura. We wtorek będzie o tym debata w Strasburgu, więc zobaczymy, jakie będą głosy na sali plenarnej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Łukasz Kohut, europoseł.
rozwiń zwiń