Echa werdyktu TK w Europie. Kuźmiuk: coraz więcej polityków przyznaje Polsce rację

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 09:05
- To, że rozstrzygnięcie polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym stało się ważną częścią debaty prezydenckiej we Francji, jest wydarzeniem bez precedensu. I to w sensie pozytywnym, że Polska widzi i podnosi problem, który jest zagrożeniem dla funkcjonowania UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś jedna z najistotniejszych dotąd debat na temat sytuacji w Polsce. Wezmą w niej bowiem udział zarówno premier Mateusz Morawiecki jak i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Bezpośrednim pretekstem do zorganizowania debaty jest ostatni wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock unia europejska flagi 1200.jpg
"W polityce UE wobec Polski i Węgier potrzebna jest współpraca, nie groźby". Dziennikarz "The Spectator" o sporach w UE

Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że gotowa jest rezolucja w związku z debatą PE. Jest ona, jak mówił, "bardzo krytyczna wobec Polski", wzywa KE do uruchomienia mechanizmu warunkowości. Europoseł PiS stwierdził, że szef polskiego rządu podczas dyskusji w Strasburgu "potwierdzi, że polski Trybunał nie kwestionował traktatów", a zadecydował, że "da tamę" wychodzeniu KE "wspieranej przez TSUE" poza "powierzone jej kompetencje". - Taki charakter ma ten wyrok - podkreślił.

Posłuchaj
15:56 Kuźmiuk [STUDIA]S4_(PCM) 19 październik 2021 08_14_59.mp3 Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk: projekt rezolucji PE dot. Polski jest niesłychanie krytyczny (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

Dyskusje we Francji

Werdykt Trybunału Konstytucyjnego odbił się szerokim echem w Europie, m.in. we Francji, gdzie swoje poparcie dla niego wyraził m.in. Eric Zemmour, prawicowy publicysta możliwy kandydat na prezydenta, zdobywający przed wyborami coraz większą popularność. To, że rozstrzygnięcie polskiego trybunału stało się ważną częścią debaty prezydenckiej we Francji, jest wydarzeniem bez precedensu. I to w sensie pozytywnym, że Polska widzi i podnosi problem, który jest zagrożeniem dla funkcjonowania UE - oświadczył Zbigniew Kuźmiuk.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej". List premiera do unijnych przywódców

Europoseł dodał, że "bardzo pozytywne odgłosy w tej sprawie" słychać z Hiszpanii i Włoch. - Ta debata jest rzeczywiście dosyć głośna, coraz więcej polityków przyznaje Polsce rację - stwierdził. Być może, twierdził, przyczyni się to (jeśli w niektórych krajach władzę przejmie opozycja) do "zmiany struktury Rady Europejskiej". - A wtedy Polsce i Węgrom będzie zdecydowanie łatwiej - podsumował.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadził: Piotr Gociek

GośćZbigniew Kuźmiuk (PiS)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 8.15

ms, IAR

Czytaj także

"To część szerszego trendu". Analitycy z Chatham House o wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:27
Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym to część szerszego trendu, a w innych państwach narasta sprzeciw wobec dotychczasowego modelu integracji europejskiej, w której dużą rolę odgrywają rozstrzygnięcia prawne. Tak sprawę oceniają analitycy z Chatham House, jednego z najważniejszych think tanków na świecie.
rozwiń zwiń