Andrzej Halicki: nigdy nie podniosę ręki za karaniem Polaków i sankcjami na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:08
Nie ma takiej możliwości, żeby podnieść rękę za karaniem Polaków i polskiej gospodarki za działania rządu. Nigdy bym takiego czegoś nie poparł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PO Andrzej Halicki, pytany o wezwania polityków do nałożenia na Polskę sakcji.

YouTube/Polskie Radio

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat Polski. Była ona spowodowana orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że nie można uznać Traktatu o Unii Europejskiej za akt prawny wyższy niż polska konstytucja. W debacie europarlamentu udział wziął szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. W audycji "Sygnały dnia" sprawę komentował europoseł PO Andrzej Halicki.

shutterstock mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń". Premier o szantażowaniu Polski
Posłuchaj
19:48 S4_PCM_PR1 2021_10_21-08-15-03_for_media.mp3 Andrzej Halicki: nigdy nie podniosę ręki za sankcjami na Polskę ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Czytaj również:

Halicki: nie dla sankcji UE na Polskę

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że opozycji zależy na tym, by do Polski jak najszybciej trafiły pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Odrzucił twierdzenie, że opozycji zależy na blokowaniu środków. Zapytany o słowa Marka Belki, który w kontekście sporu Warszawa-Bruksela stwierdził, że "czas na bycie zaniepokojonym minął", podkreślił, że jego zdaniem słowa te nie są zachętą za nałożeniem na Polskę sankcji.

- Nigdy takiego głosowania bym nie poparł. Nie ma takiej możliwości, żeby podnieść rękę za karaniem Polaków i polskiej gospodarki za działania rządu - mówił Andrzej Halicki.

Problem z zatwierdzeniem KPO

rada europejska free bruksela free 1200 a.jpg
Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce

Zdaniem europosła Platformy Obywatelskiej, główną przyczyną, dla której polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską, jest problem jego złego przygotowania.

- Nie spełnia on wszystkich zasad, które wpisane są w rozporządzeniu unijnym, a nadto kwestionuje to prawo. [Nie spełnia zasad] transparentności na przykład - mówił Andrzej Halicki, dodając, że od lipca o tym ostrzegał, bo jeśli chodzi o środki unijne z FO, muszą być nie tylko monitorowane, ale także transparentnie wydatkowane.

O sporze dotyczącym wymiaru sprawiedliwości - który jako jedyny został wyszczególniony przez Ursulę von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim - polityk PO stwierdził, że to "kolejny problem, tym razem natury politycznej".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Andrzej Halicki (PO)
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

Unijne stanowisko ws. praworządności w Polsce. Dziś w PE głosowanie nad projektami rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 02:05
Europarlament zagłosuje dziś nad projektami rezolucji w sprawie praworządności w Polsce. Ogłoszenie wyników głosowania planowane jest na godz. 16.30. To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żaden akt prawny obligujący do wstrzymania KPO nie istnieje". Semeniuk o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 07:56
- Doskonale wiemy, że żaden akt prawny, obligujący do wstrzymania KPO z jakiegokolwiek powodu, nie istnieje - powiedziała w audycji "24 pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
rozwiń zwiń