"Mamy do czynienia z zagrożeniem państwa, regionu, Europy". Soloch o kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 08:57
- Solidna zapora na granicy jest konieczna. Agresja Łukaszenki to operacja wymierzona nie tylko w nasz region, ale w całą Europę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

YouTube/PolskieRadio

Jan Mosiński.jpg
Mosiński: reżim Łukaszenki przetrzymuje imigrantów w nieludzkich warunkach, chcemy pomóc tym biednym ludziom

Gość "Sygnałów dnia" odniósł się do zeszłotygodniowej wizyty pary prezydenckiej na Litwie. Przyznał, że "dominującym tematem rozmów była sytuacja na granicy z Białorusią i kwestie bezpieczeństwa". - Agresja Łukaszenki to operacja wymierzona nie tylko w nasz region, ale w całą Europę - podkreślił szef BBN.

Polska i Litwa od wielu miesięcy zmagają się z rosnącą presją migracyjną na graniach z Białorusią. Napływ nielegalnych migrantów związany jest z celowymi działaniami reżimu Łukaszenki, które powszechnie nazywa się wojną hybrydową. - Perspektywa litewska jest absolutnie zbieżna z naszą - zapewnił Soloch. - Jest świadomość, że to gra Łukaszenki, ale w tle są też działania Rosji - dodał.

Posłuchaj
19:52 S4_PCM_20211025061817(3528) (online-audio-converter.com).mp3 Paweł Soloch o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

Podkreślił też, że "Polska dysponuje większymi zasobami niż Litwa, stąd pomoc polskich funkcjonariuszy, policjantów" w sąsiednim kraju.

Zapora na granicy

Na antenie radiowej Jedynki polityk mówił też o zabezpieczeniu granicy. - Solidna zapora na granicy jest konieczna - zaznaczył, dodając, że prace mogą ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy.

W kontekście sprzeciwu opozycji wobec budowy zabezpieczeń podkreślił, że "mamy do czynienia z zagrożeniem państwa, regionu, Europy". - Priorytetem są względy bezpieczeństwa, to sytuacja kryzysowa i wszystkie decyzje muszą być podejmowane w tym trybie - powiedział.

- Spodziewamy się, że okres zimowy spowoduje osłabienie presji migracyjnej, ale jesteśmy gotowi także na natężenie naporu - wskazał.

Szef BBN skomentował też wizytę byłych pierwszych dam w Michałowie. - To oczywiście element propagandy i działań antyrządowych - ocenił. - Plusem tej wizyty było to, że prezydentowe mogły zapoznać się na miejscu z warunkami, w jakich pracują nasi strażnicy - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Paweł Soloch (szef BBN)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 8.15

kp

Czytaj także

Sawicki: rząd powinien wystąpić do KE o współfinansowanie budowy zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:51
– My bronimy całego obszaru Schengen, całego obszaru UE. Nie ma żadnej potrzeby, żebyśmy inwestowali w tę granicę tylko z własnych środków – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: obecna wojna hybrydowa ma dwa fronty. Jeden na granicy, drugi w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:44
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że wojna hybrydowa przebiega na dwóch frontach: na granicy i w Warszawie. - Uformowanie się takich dwóch frontów zachęciło Łukaszenkę i Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku - ocenił.
rozwiń zwiń