Horała o budowie zabezpieczenia na granicy z Białorusią: będziemy występowali o wsparcie KE

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 07:58
- Jak najbardziej nam się należy - powiedział o możliwym wsparciu budowy stałego wzmocnienia granicy przez UE, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Gość audycji odniósł się do sytuacji na granicy z Białorusią. - To strefa Schengen, instytucja europejska, zbliżona, choć niedokładnie tożsama z Unią Europejskiej - mówił Marcin Horała.

- Jak najbardziej by to się należało i będziemy o to występowali i zabiegali - powiedział o możliwym wsparciu przez KE budowy zabezpieczenia na granicy.

forum granica mur bariera grecja ue 1200.jpg
Ochrona granic UE. Szef EPL popiera finansowanie budowy muru za unijne pieniądze

- Jednoznacznie chcę podkreślić, że to nie oznacza, że w jakikolwiek sposób działania są wstrzymane w oczekiwaniu na rezultat owych rozmów, czy też że nie poradzimy z tym sobie. Poradzimy sobie - zaznaczył polityk. - To, że nam się należy, to jedna sprawa, a druga sprawa, że Polska jest absolutnie w stanie zabezpieczyć swoje granice i nie jest od nikogo zależna - ocenił wiceminister infrastruktury.

. .

Marcin Horała odniósł się także do pomysłu zaangażowania NATO w budowę. - W wymiarze finansowym NATO bym w to nie mieszał, trochę inne są jego cele, kwestiami migracyjnymi, czy obrony w tym rozumieniu, się nie zajmuje - wyjaśnił.


Posłuchaj
18:45 PR1_SD_2021_10_28-07-15-00_for_media.mp3 Marcin Horała: będziemy występowali i zabiegali o wsparcie KE (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Marcin Horała (sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Wiceminister infrastruktury: KE próbuje zagarnąć kompetencje w obszarach, których nie dostała

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:36
– Różne instytucje próbują się rozpychać, uzurpować więcej władzy niż mają – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To próba destabilizacji systemu społeczno-prawnego". Premier o decyzji TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:35
- Polska jest państwem prawa opartym o konstytucję. To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, jest próbą jego destabilizacji. Nie pozwolimy na to - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w odniesieniu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który dotyczy pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"TSUE próbuje ponownie zastąpić TK". Mocne komentarze po orzeczeniu unijnego trybunału

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:52
- Polska jest państwem prawa opartym o konstytucję. To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego - tak orzeczenie TSUE skomentował premier Mateusz Morawiecki. W dużo mocniejszym tonie wyrok Trybunału komentują politycy i publicyści. 
rozwiń zwiń