Kraska: wczoraj był dzień świąteczny, a mimo to do szpitali trafiło 346 pacjentów zakażonych COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:38
- Na dziś w polskich szpitalach przebywa ponad 7,5 tys. pacjentów, trafiają tam osoby coraz młodsze - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji pandemicznej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- Widzimy codziennie dużą ilość nowych przypadków, dużo osób trafia do szpitali, szczególnie w woj. wschodnich - powiedział Waldemar Kraska. - Oczekiwałem, że Polacy będą mądrzy i pójdą się zaszczepić, nie widzimy tak dużego zainteresowania u osób, które do tej pory jeszcze się nie zaszczepiły, naprawdę warto to zrobić - dodał

- Wczoraj był poniedziałek świąteczny, a mimo to do polskich szpitali trafiło dodatkowo 346 pacjentów zakażonych COVID-19, na dziś w szpitalach przebywa ponad 7,5 tys. pacjentów, trafiają tam osoby coraz młodsze - przekazał wiceminister zdrowia.

Od czego będą zależały decyzje o lockdownach?

Jak przekazał, najnowsze prognozy przewidują, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce przypadnie na przełomie listopada i grudnia. - Czy tak się stanie, trudno teraz powiedzieć, epidemia nie czyta naszych prognoz, i jak pokazały poprzednie miesiące, nie zawsze się one sprawdzają - zastrzegł.


pap_szpital_narodowy.jpg
Minister zdrowia: szpital na Stadionie Narodowym będzie znów uruchomiony

- Ten tydzień będzie ważny, zobaczymy, jaka jest utrzymująca się tendencja, czy wzrostowa, na poziomie 100-110 proc., jak mieliśmy w poprzednich dniach, czy zdecydowanie mniejsza. Od tego będą zależały podejmowane decyzje - zapowiedział Waldemar Kraska.

Trzecia dawka

- Od dzisiaj rusza rejestracja osób powyżej 18. r.ż. na dawkę przypominającą. To bardzo ważna dawka, ponieważ z upływem czasu nasza odporność maleje. Dlatego zdecydowaliśmy, by wszyscy chętni mieli możliwość przyjąć trzecią dawkę, przypominającą - powiedział wiceminister zdrowia.

. .

- Preparaty, jakie będą używane w przypadku podania dawki przypominającej, będą pochodziły od 2 firm: Pfizer i Moderna, taka jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków - wyjaśnił.


Posłuchaj
16:06 PR1_SD_2021_11_02-07-15-00_for_media.mp3 Waldemat Kraska: codziennie widzimy wiele nowych przypadków, dużo osób trafia do szpitali, szczególnie w woj. wschodnich (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceszef MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 09:21
- Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków rozważamy wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia. Decyzja taka będzie w niedługim czasie - zapowiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd wprowadzi obostrzenia epidemiczne? Wiceszef MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:48
- Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że trwa dyskusja na ten temat.
rozwiń zwiń