"Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku". Wiceszef MSWiA podał szczegóły dot. zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:30
- Budowa zapory rozpocznie się jeszcze w tym roku. Dziś po raz pierwszy spotyka się zespół koordynujący budowę zabezpieczenia granicy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.
żaryn migranci pap 1200.jpg
"Szukają ochotników do szturmu na Polskę". Stanisław Żaryn o służbach białoruskich

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Czytaj także:

Maciej Wąsik, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że "proces powstawania zapory powinien być jak najbardziej transparentny". - Będziemy przedstawiać opinii publicznej na bieżąco wszystkie możliwe dokumenty i umowy. Budowa zakończy się do końca pierwszej połowy 2022 r. - zaznaczył.

- Ostatnia noc była spokojna, nie wydarzyło się nic szczególnego. Mieliśmy potwierdzone informacje, że przybywają do koczowiska nowe grupy migrantów, że przyjechał również wóz transmisyjny białoruskiej telewizji - poinformował.

Posłuchaj
25:50 [PR1] PR1 (mp3) 15 listopad_2021_11_15-07-15_for_media.mp3 Maciej Wąsik: polskie służby, które działają na granicy, wykonują swoje obowiązki z wielkim poświęceniem (Sygnały dnia/Jedynka)

- W tej chwili na granicy polsko-białoruskiej jest ok. 4 tys. funkcjonariuszy SG, 2 tys. policjantów oraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego - to spore siły. Trzeba pokazać Łukaszence, że polska granica jest szczelna, że nie ulegniemy żadnej presji - powiedział wiceszef resortu.

- Oprócz tego koczowiska pod Kuźnicą mamy do czynienia z kolejnymi próbami - w różnych miejscach - atakowania polskiej granicy. Takie grupy 50-100 osób "pod opieką" białoruskich służb rozcinają zapory, próbują wtargnąć. Wtedy bardzo szybko podnosimy alarm, sprowadzamy większe siły, łapiemy ich i uniemożliwiamy wejście na teren Polski - tłumaczył wiceszef MSWiA.

Zapewnił, że "polskie służby, które działają na granicy, wykonują swoje obowiązki z wielkim poświęceniem i sumiennością". - Ich morale jest bardzo wysokie, nie dadzą się sprowokować - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 07.15

pb

Czytaj także

Większość Polaków chce, by opozycja współpracowała z rządem ws. kryzysu migracyjnego. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 09:45
Większość badanych (69,8 proc.) uważa, że opozycja powinna współpracować z rządem ws. kryzysu na granicy Polski z Białorusią - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Przeciwnego zdania jest 8,4 proc. respondentów. 21,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antony Blinken: solidarność z Polską w obliczu hybrydowych działań Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 22:44
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził solidarność USA z Polską "w obliczu hybrydowych działań Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej". W tej sprawie wczoraj rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrażamy wdzięczność strzegącym naszych granic". Weterani walk o niepodległość dziękują

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 01:14
Solidarność i wsparcie dla służb strzegących granicy polsko-białoruskiej w specjalnym przesłaniu wyrazili weterani walk o niepodległość, kombatanci Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Sybiracy, żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego oraz działacze opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń