Czy żołnierze są wyposażeni w odzież specjalistyczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:42
Polacy pokazują, że mają wielkie serca i chętnie biorą udział w różnego rodzaju inicjatywach. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych opublikowano apel o zbiórkę żywności i ubrań dla polskich żołnierzy stacjonujących na granicy z Białorusią. Wojskowi podkreślają, że są bardzo dobrze wyposażeni w odzież specjalistyczną. 
Żołnierze w zależności od pory roku są uposażani w specjalistyczną odzież
Żołnierze w zależności od pory roku są uposażani w specjalistyczną odzież Foto: Shutterstock/Ivan Semenovych

Granica Białoruś pap 1200x660.jpg
"Kartka dla obrońców granic" - żołnierzy, policjantów i strażników granicznych

Jak podkreśla płk. Marek Pietrzak z Wojsk Obrony Terytorialnej, w ostatnich latach umundurowanie żołnierzy znacznie się poprawiło. - Bardzo dużo się zmieniło, jeżeli chodzi o wyposażenie indywidualne żołnierza, zwłaszcza ubiór - mówi. 

Umundurowanie funkcjonariuszy, którzy strzegą granic składa się z kilku warstw. Rzecznik Straży Granicznej, podporucznik Anna Michalska zapewnia, że żołnierze tej formacji nie marzną i są odpowiednio przygotowani. - To jest odzież specjalistyczna i w taką są wyposażeni funkcjonariusze - słyszymy. 

Jak dodaje rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka, także policjanci są przygotowani na okres jesienno-zimowy. - Funkcjonariusze policji posiadają pełne umundurowanie, zimowe kurtki przeciwdeszczowe i ubrania termiczne - informuje. 


Posłuchaj
03:40 Jedynka/SD żołnierze mundury .mp3 Czy żołnierze są wyposażeni w odzież specjalistyczną? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Odzież adekwatna do pory roku 

Od 1 stycznia 2017 roku w ramach rodzajów Sił Zbrojnych wyróżniamy: Wojska Lądowe, Siły powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Odzież żołnierzy jest adekwatna do pory roku oraz zadań jakie im powierzono . - Każdy żołnierz jest wyposażony w bieliznę termiczną, specjalne ocieplacze, skarpety, to jest mundur tzw. zimowy - mówi płk Marek Pietrzak. 

Poziomy zabezpieczenia 

Obecnie żołnierze rodzajów Sił Zbrojnych ubrani są w jesienno-zimowe wersje mundurów. Czwartym poziomem zabezpieczenia to bluza ocieplająca pod mundury polowe. - Piątym poziomem jest tzw. ocieplacz ubrania ochronnego, bluza Windstopper. Każdy żołnierz taką bluzę otrzymał i to jest piąty poziom zabezpieczenia. Szóstym, ostatnim poziomem, jest ubranie ochronne, czyli słynny goretex - podkreśla Marcel Podhorodecki z biura prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 19.11.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ans