CPK wybuduje pod Łodzią tunel kolejowy. Horała zdradza, kiedy ruszy pierwszy pociąg dużych prędkości

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 08:47
- Harmonogram prac jest niezwykle ambitny i jeżeli uda się go zrealizować, będzie to wielki sukces, ponieważ to by znaczyło, że budujemy znacznie szybciej niż w Europie Zachodniej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister infrastruktury Marcin Horała o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła kontrakt na projekt 4-kilometrowego tunelu kolei dużych prędkości na zachód od stacji Łódź Fabryczna. To pierwsza spośród inwestycji CPK, która wkroczyła w fazę projektowania i posiada decyzję środowiskową.


Posłuchaj
14:41 PR1_SD_2021_11_24-08-15-00_for_media.mp3.mp3 Marcin Horała o pociągach wielkich prędkości w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Tunel będzie kluczowym fragmentem trasy kolejowej, która połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

W rozmowie z radiową Jedynką Marcin Horała przyznał, że "mamy już ponad tysiąc kilometrów linii kolejowych w pracach przygotowawczych, pozyskaliśmy także środki unijne". - Pierwszy pociąg dużych prędkości w Polsce ruszy w latach 2027-2028. Harmonogram jest niezwykle ambitny i jeżeli uda się go zrealizować, będzie to wielki sukces, ponieważ to by znaczyło, że budujemy znacznie szybciej niż w Europie Zachodniej - powiedział wiceminister infrastruktury.

Marcin Horała wskazał, że kończą się już inwentaryzacje przyrodnicze i przed końcem roku będzie można pokazać opinii publicznej dokładny plan lotniska, który jest potrzebny do uzyskania pozwolenia środowiskowego.

- Dowiemy się, gdzie będzie pas startowy, a gdzie terminal - tłumaczył. Dodał, że w tym miesiącu zostaną podpisane także kolejne umowy partnerskie z lotniskiem Inczon w Korei Południowej. Przypomniał, że seulski port lotniczy jest partnerem strategicznym polskiego lotniska.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy w Polsce. W jego ramach oprócz lotniska ma powstać także około 1 600 kilometrów linii kolejowych, które połączą Warszawę z największymi miastami w kraju. Inwestycja ma być gotowa do końca 2027 roku.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 8.15

dn

Czytaj także

Horała o współpracy z Koreą Płd. przy CPK: lotniska tej skali w Polsce jeszcze nie było, chcemy zdobyć doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:06
- W Polsce nie mamy wiedzy wynikającej z praktycznego operowania tak dużym "hubowym", międzynarodowym lotniskiem. Po prostu lotniska tej skali nie było - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zostanie podpisane porozumienie z Koreą Południową o współpracy strategicznej przy CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:15
- W ostatnim czasie zawarte zostały pierwsze transakcje dobrowolnego zakupu nieruchomości - o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń