Nauka hybrydowa. Rzymkowski: jeśli szkoła ma możliwości, to zaszczepieni uczniowie mogą uczyć się stacjonarnie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 08:13
- Jeśli szkoła ma możliwości i nauczyciele są w stanie poświęcić uczniom odpowiednią ilość uwagi, to zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie. To jest model wzorcowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie
Tomasz Rzymkowski: zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnieFoto: Shutterstock

Pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego był pytany o sytuację epidemiczną w szkołach. - Uczniowie są integralną częścią społeczeństwa i ogólna liczba zachorowań przekłada się na funkcjonowanie szkół - mówił.

Jak tłumaczył, Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje na razie jakiegokolwiek zmieniania systemu. Podkreślił także, że jeśli w danym środowisku nie ma ognisk koronawirusa i uczniowie są zdrowi, to mogą stacjonarnie uczęszczać do szkół.

Dwutorowy system nauczania

Gość audycji nawiązał także do faktu, że dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły być wkrótce w Polsce szczepione przeciwko COVID-19. - Dzieci zaszczepione - analogicznie jak osoby dorosłe - nie podlegają kwarantannie i tym samym nie podlegają jakimkolwiek reżimom związanym z izolacją - powiedział.

Dodał również, że w przypadku przejścia szkoły na naukę hybrydową - jeśli szkoła ma możliwości i nauczyciele są w stanie poświęcić uczniom odpowiednią ilość uwagi - to zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie. - To jest model wzorcowy - podkreślił Tomasz Rzymkowski.

Posłuchaj
23:59 S4_PCM_20211129061506(6356) (online-audio-converter.com).mp3 Tomasz Rzymkowski o sytuacji epidemicznej w szkołach ("Sygnały dnia"/ Jedynka) 

Jak zaznaczył, w przypadku tego dwutorowego systemu nauczania ministerstwo apeluje do dyrektorów o rozsądek i pewien wysiłek związany z przemodelowaniem funkcjonowania szkół. - To wszystko jest podyktowane dobrem uczniów - szkoła ma służyć przede wszystkim dzieciom, przekazywaniu wiedzy i wpajaniu wartości wychowawczych - wskazał gość.

Czytaj również:

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Tomasz Rzymkowski (Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 7.15

ng

Czytaj także

Czarnek: na razie nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 07:57
- W tej chwili nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Zaznaczył, że to stan "na dziś" i zależy od zmian sytuacji epidemicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ponad 95 proc. dzieci uczy się w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o edukacji w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:02
- Na 22 tys. wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce, z powodu COVID-19 w całości zamkniętych blisko 100 szkół - podał we wtorek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja epidemiczna w szkołach. Dane MEiN ws. nauki stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 18:09
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że zgodnie z najnowszymi informacjami od kuratorów oświaty "93,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 74,3 proc. szkół podstawowych i 77,2 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w czwartek w trybie stacjonarnym". 
rozwiń zwiń