Zaczął się szczyt paczkowy. Czy Mikołaj zdąży z prezentami pod choinkę?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:55
W tym roku jeszcze więcej Polaków niż w poprzednich latach kupi świąteczne prezenty przez internet. Wszystko oczywiście przez koronawirusa. Szczyt paczkowy już się zaczął. Ale firmy kurierskie jeszcze rekrutują pracowników. - Pracy kurierom z pewnością nie zabraknie - mówi pracownica firmy rekrutacyjnej.
Koronawirus spowodował lawinowy wzrost liczby przesyłek pocztowych
Koronawirus spowodował lawinowy wzrost liczby przesyłek pocztowychFoto: shutterstock.com/Gargonia

Monika Banyś zaznacza, że branża logistyczna była rozgrzana do czerwoności już przed okresem świątecznym. - A teraz jest dodatkowo ogrzewana tym, że zbliżają się święta - mówi.


Posłuchaj
02:33 Jedynka-1-12-2021-sygnały-dnia-paczki.mp3 Zbliża się paczkowy szczyt przedświąteczny (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Rekrutacje nowych kurierów zaczęły się we wrześniu i nie zakończyły się. - W szczycie paczkowym liczba kurierów zwiększa się o 15-20 procent - mówi Małgorzata Maj z jednej z firm kurierskich. Magdalena Bugajło z innej firmy kurierskiej podkreśla, że bez kurierów święty Mikołaj nie poradziłby sobie z dostarczeniem wszystkich prezentów na czas.

Ponieważ liczba zamówień lawinowo rośnie, rosną również stawki płacowe kurierom i wynoszą od 17 do 65 złotych netto za godzinę. Ale stawiane są im wymagania. Kandydat musi mieć prawo jazdy kat. B, umieć korzystać z mapy i GPS-u, wykazać się orientacją w terenie. Kurier musi też być terminowy, sumienny, uczciwy, a ponadto powinien umieć organizować sobie codzienne zadania. Na zatrudnienie mogą też liczyć pracownicy magazynowi i konsultanci w call center.

W szczycie paczkowym rekrutuje też Poczta Polska. Poszukiwani są głównie pracownicy do sortowni i kierowcy.

Firmy kurierskie zapewniają, że pandemia im niestraszna, a paczka dociera do klienta zazwyczaj następnego dnia po nadaniu. Opóźnieniom bardziej mogą sprzyjać spiętrzenia w sklepach internetowych, które nie są w stanie nadążyć z realizacją zamówień. A wielu Polaków pod koniec listopada nie miało kupionego ani jednego prezentu świątecznego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 7.43

ag


Zobacz więcej na temat: kurier święta logistyka

Czytaj także

Nowy konkurent dla Allegro. Do Polski wchodzi kolejna platforma zakupowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:06
Od wejścia do Polski zamierza rozpocząć swoją ekspansję w Europie singapurska grupa technologiczna Sea Shopee, zajmująca się handlem on-line, informuje Reuters. Stanie się poważnym rywalem dla Allegro, ocenia agencja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pandemia wywołała boom na rynku kurierskim". Eksperci o wyzwaniach stojących przed e-handlem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 17:02
Sektor e-commerce należy do najdynamiczniej rozwijających się nie tylko z powodu zwiększonej popularności zakupów on-line, ale też częstych zmian trendów i kierunków rozwoju - oceniła Konfederacja Lewiatan.
rozwiń zwiń