Waldemar Kraska: mamy ponad 27 tys. nowych zakażeń, zaczynamy widzieć stabilizację

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 07:26
- Mamy 27 356 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, wydaje się, że stabilizacja zaczyna się już na stałe pokazywać w statystykach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o zachorowaniach na COVID-19 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- Dziś w porównaniu do ubiegłego tygodnia mamy spadek o 3 procent - powiedział o ilości potwierdzonych przypadków COVID-19 Waldemar Kraska.

- Ilość nowych przypadków nie rośnie już tydzień do tygodnia - zaznaczył wiceminister. - Niestety 502 osoby przegrały walkę z COVID-19. Jak zawsze apeluję, aby osoby, które nie zaszczepiły się, to wykonały - dodał.

Jak powiedział gość audycji, pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno. - To 9, 10 doba od zakażenia lub później, czasem jest za późno aby pomóc, więc mój apel: jeżeli jesteśmy chorzy, mamy objawy, zgłośmy się do lekarza, nie czekajmy z diagnozą - wezwał Kraska. Zaznaczył, że przybywa pacjentów z COVID-19 w szpitalach, obecnie to 21,5 tys. osób.

Wariant omikron

Wiceminister zdrowia powiedział w radiowej Jedynce, że w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia wariantem omikron.

- Próbki od 2-3 osób są badane, być może u nich potwierdzony będzie wariant omikron. On na pewno do Polski dotrze, mimo restrykcji, które wprowadziliśmy - stwierdził gość audycji. - To tylko kwestia czasu, kiedy stwierdzimy w Polsce obecność tego wariantu, ale trudno w tej chwili powiedzieć, jak się będzie zachowywał, czy wyprze wariant delta - dodał.

. .

Waldemar Kraska wyjaśnił, że objawy wariantu omikron są inne niż wariantu delta. - Badacze, szczególnie z Afryki Pd. podają, że to drapanie w gardle, podwyższona gorączka, trochę kaszlu, objawy pseudoprzeziębieniowe, na to powinniśmy zwrócić uwagę - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
15:01 PR1_SD_2021_12_02-07-15-00_for_media.mp3 Waldemar Kraska: to tylko kwestia czasu, kiedy stwierdzimy w Polsce obecność wariantu omikron (Sygnały Dnia/Jedynka)

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceszef MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 09:21
- Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków rozważamy wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia. Decyzja taka będzie w niedługim czasie - zapowiedział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd wprowadzi obostrzenia epidemiczne? Wiceszef MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:48
- Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że trwa dyskusja na ten temat.
rozwiń zwiń