Sawicki: trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:05
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie. Więc jeśli nie rozwiąże się tego problemu na płaszczyźnie politycznej i zablokowania biznesu dla Aleksandra Łukaszenki w zakresie nazwijmy to turystyki bliskowschodniej, to nadal będzie to trwało. Tu muszą iść kolejne kroki i współpraca na forum międzynarodowym - mówił Marek Sawicki z PSL i Koalicji Polskiej w Programie 1 Polskiego Radia. 

YouTube/Polskie Radio

Gościem programu "Sygnały Dnia" był poseł Koalicji Polskiej - Marek Sawicki. W rozmowie zostały poruszone kwestie takie jak: sytuacja na granicy z Białorusią, relacje między partiami politycznymi w Polsce oraz stosunki na arenie międzynarodowej. 

- W sprawie granicy, kiedy przez rząd były podejmowane decyzje o stanach nadzwyczajnych, wstrzymaliśmy się od głosu, nie protestowaliśmy. Tak samo, kiedy rząd wystąpił w sprawie technicznego zabezpieczenia granicy, a więc budowy ogrodzenia z urządzeniami elektronicznymi, to wsparliśmy tę inicjatywę - przypomniał Marek Sawicki.

Podkreślił, że "w innych sprawach, takich jak ustawa dotycząca pasa granicznego, który liczy 15 km, rząd nie potrzebował opozycji". - Kiedy zgłaszaliśmy, kilka istotnych poprawek, to partia rządząca na żadną nie zareagowała - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Odpowiedzialność rządu 

Dodał, że rząd wziął pełną odpowiedzialność za ochronę granicy z Białorusią. - Ja zawsze mówiłem do opozycji, zwłaszcza tej bardziej agresywnej, żeby w tej sprawie rządowi nie przeszkadzać. Jest pełna staranność pewnych służb, oni wykonują dobrze swoją robotę, a rząd bierze odpowiedzialność. Dlatego nie można się wtrącać - podsumował. Jednocześnie zaznaczył, że jeśli rząd wystąpi z jakąkolwiek propozycją współpracy, to opozycja jest gotowa ją podjąć. 

Jeśli chodzi o sytuację za naszymi wschodnimi granicami, poseł Koalicji Polskiej podkreślił, że obecnie zmienia się sytuacja geopolityczna. - Rosja w tej chwili bardziej angażuje się na Ukrainie. Więc odpuszcza kierunek zachodni, a także polski - powiedział.

. .

Jak dodał, ważną kwestią jest, aby sytuacja przy granicy się uspokoiła, ale też i przyblokowanie strumienia dopływu turystów z Bliskiego Wschodu na Białoruś. Pokreślił też, że "nasze służby stanęły na wysokości zadania. Na tyle, ile mogli, chronili oni polskiej granicy". Jednak "trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie". - Więc jeśli nie rozwiąże się tego problemu na płaszczyźnie politycznej i zablokowania biznesu dla Aleksandra Łukaszenki w zakresie nazwijmy to "turystyki bliskowschodniej", to nadal będzie to trwało. Tu muszą iść kolejne kroki i współpraca na forum międzynarodowym - kontynuował. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:06 S4_PCM_20211202071502(8880) (online-audio-converter.com).mp3 Gościem "Sygnałów dnia" był Marek Sawicki (PSL - Koalicja Polska)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący:Grzegorz Jankowski

GośćMarek Sawicki (PSL - Koalicja Polska)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 8.15

nj

Czytaj także

"Dowód na brak wspólnej polityki UE dot. kwestii migrantów". Prof. Konarski o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 10:35
- Cała ta sytuacja, jakiej doświadczamy na wschodniej granicy, jest konsekwencją zamierzonych działań Alaksandra Łukaszenki. Jednak jest to także dowód na brak wspólnej polityki UE, jeśli chodzi o kwestię migrantów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wawrzyniec Konarski politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na granicy. Apel przewodniczącego KEP ws. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:56
Przewodniczący KEP podkreślił, że patrząc na sytuację migrantów "trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic Polski i UE". - Oni znaleźli się w położeniu, jakiego nikomu nie należałoby życzyć - powiedział abp Stanisław Gądecki po spotkaniu z przewodniczącym Episkopatu Niemiec bp. Georgem Bätzingiem.
rozwiń zwiń