Powódź i susza - jak zapobiegać? Jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:12
Położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że każdego roku przychodzi nam się mierzyć zarówno z powodzią, jak i z suszą. To dwa różne, ale połączone zjawiska, z którymi trzeba walczyć i zapobiegać im.
Receptą na skrajne zjawiska, takie jak susza i powódź, jest retencja
Receptą na skrajne zjawiska, takie jak susza i powódź, jest retencjaFoto: Karin Jaehne/shutterstock.com
  • Susza i powódź to zjawiska naturalne. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można podejmować działania, by minimalizować ich skutki.
  • Każdy może się włączyć w walkę z suszą i powodziami, m.in. zatrzymując wodę w swoim gospodarstwie domowym.

Susza i powódź to zjawiska naturalne, ale jednocześnie bardzo dotkliwe i niebezpieczne. Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą, podkreślił w Programie 1, że tych zagrożeń całkowicie wyeliminować się nie da, ponieważ nie zależą one od nas, a od czynników naturalnych. - Ale możemy podejmować różnego rodzaju działania techniczne i nietechniczne, które mogą minimalizować ewentualne skutki - zauważył.

Musimy zatrzymywać więcej wody

- Jeśli chodzi o temat powodzi i suszy, bardzo ważna jest edukacja, żebyśmy wiedzieli, jak się zachowywać i jak postępować, żeby minimalizować skutki suszy i przeciwdziałać powodziom. Możemy to robić na różnych płaszczyznach. Najlepiej zacząć od siebie. Retencjonować wodę, zatrzymywać wodę u siebie w gospodarstwie domowym, na podwórku. "Odbetonowywać" miasta. Jesteśmy takim przykładem "betonozy", jeśli chodzi o nasz kraj, niestety - wskazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

Receptą na występowanie skrajnych zjawisk jest retencjaPrzemysław Daca, prezes Wód Polskich, zaznaczył, że należy się skupić na odbetonowaniu miast, budowaniu zbiorników retencyjnych, budowaniu/odtwarzaniu miejsc naturalnej retencji, gdzie woda powinna wsiąkać w glebę, a nie spływać, podejmowaniu działań typu tworzenie "zielonych dachów" czy budowanie podziemnych zbiorników retencyjnych na osiedlach. - Tak, żeby tych wód opadowych nie kierować bezpośrednio do kanalizacji, bo ona i tak ich nie pomieści. Trzeba je łapać, "podczyszczać" i wykorzystywać na cele np. podlewania ogródków - wyjaśnił.

Więcej informacji na temat walki z niebezpiecznymi zjawiskami hydrologicznymi można znaleźć na stronach: stopsuszy.plstoppowodzi.pl


Posłuchaj
02:13 Jedynka/Sygnały dnia - 8.12.2021 czyste wody Powódź i susza - jak zapobiegać? Jak z nimi walczyć? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:


Stop suszy! Kampania społeczna Profil: Wody Polskie


Stop Powodzi. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o powodzi Profil: Wody Polskie


. 

Infografika: PAP


***

Specjalny cykl "Czyste wody" realizujemy w środy i piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat przeciwdziałania powodzi i suszy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jego misja to: ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, racjonalne gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych, w tym również zrównoważone wykorzystanie i ochrona wód Morza Bałtyckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Grzegorz Jankowski i Karolina Rożej

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Czytaj także

Na straży czystych rzek. "1/3 urządzeń nie ma wymaganych pozwoleń"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 09:19
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że tylko 10 proc. rzek w Polsce ma bardzo dobry stan ekologiczny, a aż 30 proc. słaby lub zły. To sprawia, że w kwestii czystości rzek jesteśmy na szarym końcu europejskiego rankingu. W ostatnich latach wiele razy było zgłaszane zanieczyszczanie zbiorników wodnych przez nielegalne zrzuty ścieków. Na straży czystości rzek stoją Wody Polskie. Jak walczą z takimi procederami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chroń morze - kwestia glonów i hałasu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:07
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko wodne, wśród nich są zakwity glonów i hałas wywoływany przez urządzenia mechaniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wody to nie śmietnik! "Wyciągamy sprzęt AGD i porzucone samochody"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:15
Od opakowań, po żywność, do gabarytów - na to natknęli się pracownicy Wód Polskich podczas sprzątania Warty. Takie zanieczyszczenia to poważny problem, ponieważ część z nich, prędzej czy później, przemieści się do Bałtyku. Ma to uświadomić kampania "Wody to nie śmietnik!".
rozwiń zwiń