Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Jednoznaczne stanowisko ministra edukacji

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 07:34
- Im więcej dzieci powyżej 5. i 12. roku życia będzie zaszczepionych, tym bardziej system oświaty będzie stabilny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister został zapytany o działania resortu edukacji w związku z umożliwieniem szczepień dzieci od 5. roku życia.

- Będziemy przekonywać rodziców, by taką decyzję podejmowali, oczywiście przekonywać, a nie zmuszać, i przekonywać racjonalnie i rozsądnie, a nie jakąś propagandą, która niestety coraz częściej się pojawia - powiedział Przemysław Czarnek.

Wyraził nadzieję, że "jak najwięcej dzieci zostanie zaszczepionych".

- Jeśli placówki oświatowe będą sobie tego życzyły, bo to wszystko zależy od dyrektorów szkół, będziemy pomagać w organizacji punktów szczepień, tak jak to robiliśmy we wrześniu dla dzieci powyżej 12. roku życia - dodał.

Przemysław Czarnek mówił także o propagandzie ws. szczepień, "która ma odwrotne skutki". - To ciągłe obrażanie, że to ciemnogród, że średniowiecze, że to nienaukowe. To marksistowskie hasła, które zniechęcają tych, którzy nie czują się pewni i nie czują się przekonani - ocenił.

Szczepienia obowiązkowe?

- Nie jestem entuzjastą zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek, natomiast jestem zwolennikiem przekonywania, również świadectwem. Takie świadectwo dałem wczoraj, gdy samorząd studentów UKSW zorganizował tydzień szczepień, w jego trakcie zaszczepiłem się trzecią dawką przeciw COVID-19.

. .

-  Co do pomysłu, że od marca trzy grupy zawodowe będą musiały się szczepić, a jak nie, to nie będą pracować, to pomysł jeszcze nieprzedyskutowany, bardzo bym chciał go przedyskutować. Intencję rozumiem, by szybko wygrać z koronawirusem, ale wszystkie pomysły muszą być przedyskutowane - powiedział Przemysław Czarnek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
18:34 PR1_SD_2021_12_10-07-15-00_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: im więcej dzieci powyżej 5 i 12 roku życia będzie zaszczepionych, tym bardziej system oświaty będzie stabilny (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Nie ma podziału na zaszczepionych i niezaszczepionych". MEiN o zasadach w przypadku zakażeń koronawirusem w szkole

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:35
"W przypadku zawieszenia zajęć w związku z ogniskiem zakaźnym w szkole, nie można dzielić uczniów w klasie na zaszczepionych przeciw COVID-19 pracujących stacjonarnie i niezaszczepionych pracujących zdalnie" - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka hybrydowa. Rzymkowski: jeśli szkoła ma możliwości, to zaszczepieni uczniowie mogą uczyć się stacjonarnie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 08:13
- Jeśli szkoła ma możliwości i nauczyciele są w stanie poświęcić uczniom odpowiednią ilość uwagi, to zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie. To jest model wzorcowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
rozwiń zwiń