Szokująca rozmowa Michnika z Jaruzelskim. Sellin: teraz lepiej rozumiemy, jakie są korzenie III RP

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 09:40
- Jeżeli takie słowa Adam Michnik, kiedyś legenda opozycji antykomunistycznej jeszcze w latach 70, 80, a potem współkonstruktor III PR wraz z całym duchowym i intelektualnym bagażem, wypowiadał do Wojciecha Jaruzelskiego, to nieco więcej rozumiemy na temat tego, jakie są korzenie III RP, i tego, komu zależało na tym, aby ją zawłaszczyć - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin.

Tematem audycji "Sygnały dnia" były opublikowane na antenie TVP1 w programie "Magazyn śledczy Anity Gargas" nowe sensacyjne nagrania ze spotkania Adama Michnika i Wojciecha Jaruzelskiego

- Jesteśmy w przeddzień czterdziestej rocznicy wybuchu stanu wojennego, a Adam Michnik odwiedził Wojciecha Jaruzelskiego w 19. rocznicę, kiedy ludzie na zewnątrz protestowali przeciwko nierozliczeniu zbrodniarzy komunistycznych za tę zbrodnię - powiedział Jarosław Sellin

Podkreślił też, że był to bardzo ciekawy czas, ponieważ już wtedy SLD wróciło do władzy, po upadku władzy AWS-u. A Wojciech Jaruzelski, jako patron SLD, miał istotne wpływy polityczne. 

Dodał, że "dla wielu to nie jest zaskoczenie, ponieważ wiadomo, jaką linię prezentował Adam Michnik po 1989 roku, ale nie dość przypominać, że odwiedził człowieka, który rozprawiał się w latach czterdziestych z partyzantką antykomunistyczną niepodległościową w ramach wojskówki komunistycznej, który dokonywał przez lata bardzo gorliwie czystek antysemickich w polskim wojsku, który wyprowadził wojsko na ulice, żeby strzelać do robotników w grudniu 1970 r. i w końcu wypowiedział wojnę całemu narodowi 13 grudnia 1981 r.". 

. .

- Jeżeli takie słowa Adam Michnik, kiedyś legenda opozycji antykomunistycznej jeszcze w latach 70., 80., a potem współkonstruktor III PR wraz z całym duchowym i intelektualnym bagażem wypowiadał do Wojciecha Jaruzelskiego, to nieco więcej rozumiemy na temat tego, jakie są korzenie III RP, i tego, komu zależało na tym, aby ją zawłaszczyć - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
23:12 PPPR1_PCM_20211210071500(6616).mp3 Gościem audycji "Sygnały dnia" był Jarosław Sellin (Programu 1 Polskiego Radia)

 

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Jarosław Sellin (wiceszef resortu Kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 8.15

nj

Czytaj także

Pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Preludium stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 05:52
25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To było uderzenie w nadzieje i marzenia". Prof. Polak o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 18:03
- Dla mnie jako dla młodego działacza NZS w Toruniu, stan wojenny był także uderzeniem osobistym w nadzieje i marzenia. Jako młody człowiek byłem w euforii tą porcją wolności w NSZ - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu.
rozwiń zwiń