Budowa zapory na granicy. Wiceszef MSWiA zdradził, kiedy "łopaty zostaną wbite w ziemię"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:00
- W tej chwili dopinane są ostatnie elementy umów z wykonawcami. Po ich podpisaniu, a myślę, że nastąpi to lada dzień, firmy przystąpią do realizacji zadań. Jeśli nie w tym roku, to myślę, że tuż na początku następnego łopaty zostaną wbite w ziemię - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Na początku listopada szef MSWiA Mariusz Kamiński zaprezentował projekt zapory, która powstanie wzdłuż granicy z Białorusią. Zostanie ona zbudowana na długości 180 km. Na granicy staną pięciometrowe stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego - łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. O tym, na jakim etapie są obecnie prace nad inwestycją, mówił na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. 

Kiedy ruszy budowa?

- W tej chwili zostały rozstrzygnięte postępowania na wybór wykonawców. Zaporę będą budowały dwie firmy: Budimex i Unibep - dwie duże polskie firmy budowlane - przekazał. Jak podkreślił, "w tej chwili dopinane są ostatnie elementy umów". - Po ich podpisaniu, a myślę, że nastąpi to lada dzień, firmy przystąpią do realizacji zadań - dodał.

Wiceszef MSWiA wskazał na możliwy termin rozpoczęcia prac. - Jeśli nie w tym roku, to myślę, że tuż na początku następnego łopaty zostaną wbite w ziemię - powiedział.

Pytany o przewidywany termin zakończenia budowy zapory, odpowiedział, że resort nie przewiduje, by "termin realizacji - pierwsza połowa przyszłego roku - był w jakikolwiek sposób zagrożony". - Szybkie tempo pracy jest możliwe do utrzymania. Warunkiem realizacji tego zadania było to, by firmy pracowały w sposób ciągły i szybki - podkreślił. 

. .

- Prace będą prowadzone 24 godziny na dobę. Takiej aktywności oczekujemy od naszych wykonawców - zaznaczył. 

Na pytanie, czy nie ma obawy, że prace nad zaporą będą sabotowane przez białoruskie służby i dojdzie do ataków migrantów, odpowiedział, że "wszystkie ekipy budowlane będą chronione przez polskie wojsko, przez Straż Graniczną, przez policję". 

Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
20:22 S4_PCM_20211220061510(5580) (online-audio-converter.com).mp3 Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 7.15

kp

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Mińska

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:55
- Mamy zdecydowanie mniejszą presję na wschodnią granicę Polski. Na pewno łączy się to z tym, że są inne warunki pogodowe, ale główną przyczyną takiego obrotu zdarzeń jest to, że polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Aleksandra Łukaszenki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski żołnierz zdezerterował na Białoruś. Gen. Polko: taka zdrada ojczyzny zdarza się pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 09:22
Stacjonował na wschodniej granicy. W czwartek porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Emil Cz. służył w 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie, który wchodzi w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej. Mężczyzna miał oświadczyć, białoruskim służbą, że nie zgadza się z polityką polskich władz w sytuacji kryzysu migracyjnego. Zdaniem gen. dyw. rez. Romana Polko "taka zdrada ojczyzny zdarza się pierwszy raz".
rozwiń zwiń