"Jest duża szansa na wcześniejsze wybory". Marcin Kierwiński o sytuacji politycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 09:02
- Jesteśmy gotowi zarówno na wcześniejsze wybory, jak i na przejęcie władzy. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić np. ze służbą zdrowia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 32,1 proc. badanych. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 24,9 proc., Ruch Szymona Hołowni "Polska 2050" - 9,2 proc., Lewica - 8,1 proc., PSL - 6,5 proc., a Konfederacja - 5,1 proc. Poparcie 24,9 proc. dla KO oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu o 1,2 pkt proc.

Z kolei w innym sondażu Polacy zostali zapytani o gotowość przejęcia władzy przez opozycję. Większość badanych - 63,6 proc. - uważa, że partie opozycyjne nie są obecnie gotowe, by sprawować rządy. Tylko jedna czwarta respondentów twierdzi inaczej - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Wcześniejsze wybory

Marcin Kierwiński powiedział, że Platforma Obywatelska jest gotowa do przejęcia władzy, a szanse na wcześniejsze wybory są duże. - Kiedy przyjdzie czas wyborów, będziemy potrafili porozumieć się tak, żeby stworzyć taką listę opozycji, która będzie mogła wygrać z PiS, bo tego oczekują od nas wyborcy - powiedział. 

- Patrząc na to, co dzieje się w PiS, to jest duże prawdopodobieństwo wcześniejszych wyborów - dodał.

. .

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że jego ugrupowanie nie zwraca uwagi na wyniki sondażowe. - PiS jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że ma ponad 40 proc. Dzisiaj dystans między opozycją a PiS bardzo się skrócił. Nie należy jednak patrzeć na sondaże, tylko robić swoje - podkreślił.

Marcin Kierwiński, zapytany o rozwiązania tarczy antyinflacyjnej wprowadzonej przez rząd, ocenił je jako niewystarczające. - Od wczoraj podobno ruszyła tarcza antyinflacyjna dotycząca paliw. Ceny paliw spadły ok. 20 groszy. Czy naprawdę daje to ulgę Polakom? Czekam na rozwiązania, które obniżą cenę paliw o złotówkę - zaznaczył.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
 18:33 PR1_SD_2021_12_21-08-15-00_for_media.mp3 Marcin Kierwiński o sytuacji politycznej w Polsce ("Sygnały Dnia")

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadziła: Piotr Gociek

Gość: Marcin Kierwiński (PO)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 08:15

dz/ PAP

Czytaj także

Rozmowa Graś-Kulczyk. Były rzecznik PO zabiegał o zmiany w redakcji mediów krytykujących rząd

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 09:07
Na niedzielnym wiecu przeciwko ustawie medialnej obecny był Paweł Graś, były rzecznik rządu Donalda Tuska i szef gabinetu ówczesnego premiera. W czasie rządów PO Graś zabiegał o zmiany w redakcji dziennika "Fakt", który jego zdaniem przyjął linię zbyt krytyczną wobec rządu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Groźby to specjalność Platformy Obywatelskiej". Tomasz Latos o wypowiedzi Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 20:11
- Różnego rodzaju groźby - albo zawoalowane, albo wygłaszane wprost - to specjalność tej formacji politycznej. Przecież zaczęło się od "dorżnięcia watahy", o czym mówił Radosław Sikorski. Później było całe mnóstwo różnych, obrzydliwych wypowiedzi, chociażby Janusza Palikota, wiceprzewodniczącego PO - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja gotowa do przejęcia władzy? Większość Polaków jest sceptyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 07:08
Zdecydowana większość badanych - 63,6 proc. - uważa, że partie opozycyjne nie są obecnie gotowe, by sprawować rządy. Tylko jedna czwarta respondentów uznała, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń