"Imperium omikron kontratakuje". Dr Sutkowski apeluje o szczepienie się

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 08:44
- Jeśli wariant omikron koronawirusa trafi na osoby, które są niezaszczepione albo źle zaszczepione - czyli np. tylko dwiema dawkami, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji i dużo zgonów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki - zaapelował. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że odnotowano 17 156 kolejnych zakażeń koronawirusem. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział, że potwierdzono także osiem nowych przypadków wariantu omikron, a łącznie w naszym kraju stwierdzono ich 15. 

"Imperium omikron kontratakuje"

- Imperium omikron kontratakuje i, co tu dużo mówić, będzie efekt masy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski. - Nawet jeśli rzeczywiście - bo są badania - objawy zakażenia wariantem omikron są łagodniejsze, to w związku z ogromną ekspansywnością tego wirusa, dotrze on do takich miejsc i obszarów, czyli po prostu do osób wrażliwych, do których inne warianty dotychczas nie docierały - podkreślił gość "Sygnałów dnia". 

- Jeśli trafi to na osobę, która jest niezaszczepiona, albo źle zaszczepiona - czyli np. tylko dwiema dawkami - i nie powtórzyła dawki trzeciej, mamy niewątpliwie efekt braku dawki trzeciej, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji i dużo zgonów - wskazał dr Sutkowski. 

"Powinniśmy się ustawić w kolejce po trzecią dawkę"

Jego zdaniem, nie można porównywać hiszpańskich statystyk zachorowalności do polskich. - W grupach osób 75, 80+, czyli grupach najbardziej narażonych na powikłania po zakażeniu i zgon, mamy ponad 25 proc. osób niezaszczepionych, a Europa jest w 95, 97 proc. zaszczepiona w tych grupach. To są niebezpieczeństwa, o których musimy pamiętać, tym bardziej, że cały czas również myślimy o tym, że zaszczepiło nas się blisko 56 procent i że to jest warunek wystarczający [do powstrzymania rozprzestrzeniania się wariantu omikron]. Otóż nie jest to warunek wystarczający - wyjaśnił. 

- Nie wszystkie szczepienia są stuprocentowe i o tym doskonale wiemy, po drugie, musimy oddzielić osobę odporną na koronawirusa od tych, którzy są na niego wrażliwi - podkreślił. - Osoby odporne na COVID-19 to na pewno ci, którzy się zaszczepili trzema dawkami. Takich osób będzie dziś pod koniec dnia 6 mln. Druga grupa odpornych to ci, którzy zaszczepili się dwiema dawkami w drugiej połowie roku i jeszcze nie spadła ich odporność, to jest ok. 5-6 mln kolejnych osób. Trzecia grupa to osoby, które przechorowały koronawirusa stosunkowo niedawno. To około 2 mln osób. W sumie mamy ok. 14 mln osób, które niewątpliwie są odporne i około 24 mln osób, które nie są odporne - wyliczył.

- Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki - zaapelował dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
20:33 Sutkowski-Sygnaly-OK-20211224071513.mp3 Dr Michał Sutkowski: imperium omikron kontratakuje. Dotrze on do takich miejsc i obszarów, czyli po prostu do osób wrażliwych, do których inne warianty dotychczas nie docierały ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gośćdr Michał Sutkowski (prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 8.15


Jedynka, IAR/ mbl

Czytaj także

Pierwsza w Polsce osoba zakażona omikronem jest już zdrowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 16:35
Pierwsza w Polsce osoba z potwierdzonym zakażeniem wariantem omikron koronawirusa – obywatelka Lesotho, która przyjechała do Katowic na szczyt cyfrowy ONZ – jest już zdrowa. Uzyskała dwa ujemne wyniki testów, w środę będzie mogła wrócić do domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie czas na imprezy". Niemcy wprowadzą nowe restrykcje sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 20:33
W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron koronawirusa Niemcy wprowadzają dodatkowe restrykcje sanitarne - ogłosił kanclerz Olaf Scholz. Będą one obowiązywać od 28 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Lockdown dla 13 mln ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 17:19
W Xi'an - jednym z najważniejszych pod kątem historycznym miast Chin - zaognia się sytuacja związana z pandemią COVID-19. Jak podaje Reuters "od 9 do 22 grudnia w regionie potwierdzono ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zmusiło władze miasta do wprowadzenia lockdownu dla 13 milionów mieszkańców". Miasto walczy również z wysoce śmiertelną sezonową gorączką krwotoczną.
rozwiń zwiń