Grzegorz Puda: wraz z unijnym dofinansowaniem udało się nam zrealizować prawie 100 tys. inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 09:18
- W obecnej perspektywie finansowej wraz z unijnym dofinansowaniem udało się nam zrealizować prawie 100 tys. inwestycji o łącznej wartości 550 miliardów złotych - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że ponad 93% całej dostępniej puli finansowej, czyli prawie 340 miliardów złotych, pochodzi z funduszy unijnych.

Obecnie w Polsce niektóre media twierdzą, że nie będzie dofinansowania z Unii Europejskiej. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda odniósł się to tych spekulacji. - Te same media piszą nagłówki, które również w innych obszarach są nieprawdziwe. Jednak jeśli chodzi o obszar funduszy, to te bardzo często są fałszywe - podkreślił.     

Dodał, że obecnie "mamy politykę spójności i doskonale wiemy, że w ramach przygotowań do nowej perspektywy, a także końcówki starej perspektywy cały czas jeszcze dofinansowujemy nowe działania". A takim przykładem jest niedawno otwarty tunel w Warszawie, który liczy 2335 m i tym samym jest on najdłuższy i najnowocześniejszy w Polsce.

100 tys. inwestycji

Powiedział również, że w tej obecnej perspektywie finansowej "wraz z unijnym dofinansowaniem udało się zrealizować prawie 100 tys. inwestycji o łącznej wartości 550 miliardów złotych". A ponad 93% całej dostępniej puli finansowej, czyli prawie 340 miliardów złotych, pochodzi właśnie z funduszy unijnych.

. .

 Poinformował również, że nadal jesteśmy liderem w Europie, jeśli chodzi o wydatkowanie środków europejskich. Wytłumaczył, że jesteśmy jednym z tych krajów, które radzą sobie najlepiej z pozyskiwaniem i inwestowaniem tych funduszy.   

Przypomniał, że z funduszy europejskich finansowaliśmy również pomoc covidową w pierwszym okresie. Pieniądze te były przeznaczone między innymi na wsparcie służby zdrowia, zakup karetek czy przebudowę szpitali.   

Czytaj więcej: 

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
20:46 Jedynka 28.12S4_PCM_20211228071507(5996).mp3 Grzegorz Puda: w obecnej perspektywie finansowej wraz z unijnym dofinansowaniem udało się nam zrealizować prawie 100 tys. inwestycji (Jedynka/Sygnały dnia)
 
* * *

Audycja: "Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 8.15

nj

Czytaj także

Uruchomienie funduszy z UE dla Polski w przyszłym tygodniu? Wiceszef MSZ: decyzję przyjmiemy z satysfakcją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 18:25
- Dla spójności projektu europejskiego i dobra UE ta decyzja powinna już dawno zapaść. Niektórzy usilnie nad tym pracują, aby tak się nie stało - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt" poinformował, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miała obiecać Polsce, iż "wkrótce otrzyma ona pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy po koronakryzysie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze Europejskie wspierają rozwój firm opartych na wiedzy. Poznaj program POWER

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 15:00
Wiedza, kompetencje i doświadczenie stanowią podstawę sukcesu firmy w zglobalizowanym świecie. Napływające do Polski środki z Funduszy Europejskich pomagają budować gospodarkę opartą na wiedzy poprzez wspieranie rozwoju przedsiębiorstw i ich pracowników.
rozwiń zwiń