Szef PAŻP: widzimy duże spadki natężenia ruchu powietrznego, mam nadzieje, że uda nam się w końcu odbić

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:40
- Mam nadzieję, że mimo tych wszystkich perturbacji, które dzisiaj mamy, jak omikron, delta i pewnie za niedługo inne nowe warianty koronawirusa, uda nam się w końcu odbić. Jednak to, co dzieje się w zimie na przełomie 2021/22 roku, bardzo mnie niepokoi - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Janusz Janiszewski, szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Tematem audycji "Sygnały dnia" była sytuacji w ruchu lotniczym w Polsce w związku z pandemią koronawirusem.

Na początku programu gość radiowej Jedynki podkreślił, że uważa, iż latem zagwarantowane będą podróże samolotem. Jako przykład podał 2021 rok, "gdzie rzeczywiście widzieliśmy spore odbicie w ruchu lotniczym i w liczbie wykonywanych operacji, czyli lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej". 

Dodał, że w polskiej przestrzeni powietrznej mieliśmy nawet 3 takie dni, gdzie ruch lotniczy osiągnął poziom 90% tego z 2019 roku. - To pokazuje, że ludzie chcą latać, korzystać z linii lotniczych oraz chcą korzystać z usług Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - zauważył Janusz Janiszewski.

- Mam nadzieję, że mimo tych wszystkich perturbacji, które dzisiaj mamy, jak omikron, delta i pewnie za niedługo inne nowe warianty koronawirusa, uda nam się w końcu odbić. Jednak to, co dzieje się w zimie na przełomie 2021/22 roku, bardzo mnie niepokoi - zaznaczył. 

Duże spadki natężenia ruchu

Podkreślił, że obecna utrata połączeń dwóch głównych linii lotniczych operujących z polskich lotnisk oznacza spadek miesięcznego przychodu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o około 30%. Przypomniał również, że aktualnie ruch lotniczy został zredukowany przez wystąpienie nowego wariantu koronawirusa. - Widzimy duże spadki tego natężenia - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

- Przed świętami było widać, że ruch powietrzny był na poziomie około 50-60% poziomu sprzed 2 lat. Cały rok 2021 zamknie się na poziomie około 50%, może 60% natężenia ruchu powietrznego z 2019 roku - poinformował Janusz Janiszewski.

. .

 

Zauważył też, że jest duża różnica między 2021 a 2020 rokiem, gdzie te spadki były na poziomie 90%. - Przez siedem miesięcy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie miała żadnego przychodu z tytułu prowadzenia swojej działalności - przypomniał.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji. 

Posłuchaj
16:28 Jedynka/SD szef pażp.mp3 Szef PAŻP o poziomie ruchu lotniczego i wzroście cen biletów (Sygnały dnia/Jedynka)
 
* * *

Audycja: "Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Janusz Janiszewski (szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 8.15

nj

Czytaj także

Polskie porty lotnicze obsłużyły w tym roku już prawie 13 mln podróżnych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 14:32
Lotniczy ruch pasażerski wychodzi z covidowej zapaści. Jak informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w trzech pierwszych kwartałach 2021 r. w polskich portach lotniczych obsłużono ponad 12,9 mln pasażerów, to o 1,3 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jest to jednak nadal o 65,7 proc. mniej niż w 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Omikron. Rząd chce przedłużyć zakaz lądowania dla samolotów z państw południa Afryki

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 10:15
Obowiązujący do 27 grudnia br. zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach z południa Afryki zostanie przedłużony do 10 stycznia 2022 r. - wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zakaz ma związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa - Omikron.
rozwiń zwiń