"Chcemy wyeliminować piratów drogowych". Minister infrastruktury o nowym taryfikatorze mandatów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:47
- Za potencjalnych zabójców uważamy osoby, które wsiadają nietrzeźwe za kierownicę, przekraczają znacznie prędkość, zachowują się brawurowo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Polityk mówił o zmianach w taryfikatorze mandatów.

Jak mówił gość Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia, celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Służyć ma temu m.in. zmiana w taryfikatorze mandatów.

Pytany, czy Polacy są w stanie płacić kary w wysokości 30 tys. zł odparł: nie straszmy kierowców, starajmy się zrozumieć konstrukcję zapisu taryfikatora mandatów. - Mówimy o do 30 tys. zł grzywny nakładanej przez sąd; to decyzja sądu, a nie pana czy pani policjantki na drodze - zaznaczył minister.

Wyeliminować piratów

- Przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h to ok. 800 zł mandatu, jeśli kierowca odmówi, a np. dokona tego ciężkiego wykroczenia w recydywie, powtórnie w krótkim czasie, to sąd może wymierzyć grzywnę do 30 tys. zł - wyjaśnił Adamczyk.

Polityk mówił, że głównym celem jest zmniejszenie ilości wypadków, przez wykluczenie niebezpiecznych kierowców. - Chodzi o to, by wyeliminować piratów drogowych z naszych dróg, albo wpłynąć na to, ażeby na naszych drogach było ich jak najmniej, postawiliśmy sobie jeden cel – zmniejszenie ilości śmiertelnych wypadków drogowych, wypadków w ogóle, szczególnie tych powodowanych przez piratów drogowych - powiedział minister infrastruktury.

. .

Potencjalni zabójcy

- Zza potencjalnych zabójców uważamy osoby, które wsiadają nietrzeźwe za kierownicę, przekraczają znacznie prędkość, zachowują się brawurowo, szczególnie w terenach zabudowanych, tam gdzie jest bardzo dużo najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów - stwierdził Adnrzej Adamczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
21:00 PR1_SD_2021_12_30-07-15-00_for_media.mp3 Andrzej Adamczyk: gdy kierowca dokona ciężkiego wykroczenia w recydywie, powtórnie w krótkim czasie, to sąd może wymierzyć grzywnę do 30 tys. zł (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

Gość: Andrzej Adamczyk (Minister Infrastruktury)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

2,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W pierwszej kolejności na infrastrukturę dla pieszych

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:03
Na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przyjęty Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Taką informację przekazał portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber. W ramach programu zostanie przekazanych 2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: oddajemy do użytku kolejny odcinek A1, gierkówka przechodzi do historii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:49
- Do końca wakacji pojedziemy dwoma pasami autostrady A1 na ponad 80-kilometrowym odcinku. (...) Wyobraźmy sobie trzy jezdnie, pas awaryjny w każdym kierunku na trzech czwartych 80-kilometrowego odcinka autostrady A1 do końca roku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
rozwiń zwiń