"Wiele działań należało podejmować wcześniej". Kierwiński o ewentualnych nowych obostrzeniach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:33
- Nigdy nie dopuścilibyśmy do tej sytuacji, jaka jest teraz (...) Wiele działań należało podejmować znacznie wcześniej - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

Koronawirus nie odpuszcza. Patrząc na dane epidemiologiczne z Ministerstwa Zdrowia, tylko z pięciu ostatnich dni, średnia dobowych zakażeń w Polsce oscyluje w granicach 10 tys. W związku z tym w środę rząd może ogłosić nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Marcin Kierwiński w "Sygnałach Dnia" był pytany o to, jakie obostrzenia wprowadziłaby jego partia, gdyby dziś rządziła.

- Przede wszystkim nigdy nie dopuścilibyśmy do tej sytuacji, jaka jest teraz  - oświadczył gość Grzegorza Jankowskiego. - Wiele działań należało podejmować znacznie wcześniej - dodał.

Jako przykłady Marcin Kierwiński podał promocję szczepień i paszporty covidowe. Zdaniem sekretarza generalnego PO tego wystarczająco nie robił obecny rząd.

- Zawsze w tego typu sytuacjach jest to, że jeżeli robi się coś na ostatnią chwilę, to płaci się koszty własnej opieszałości - stwierdził. - To społeczeństwo polskie płaci te koszty - podkreślił.

Szczepienia w Polsce

Według Marcina Kierwińskiego przez półtora roku osoby, które nie chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, "dostawały jasny komunikat od rządzących".

- 40 proc. Polaków, którzy nie chcą się zaszczepić, bierze się z tego, że nie zostali do tego zachęceni - uznał gość radiowej Jedynki. - Oni zostali zniechęceni (do szczepień - przyp. red.) przez rządzących - dodał.

Paszporty covidowe

Zdaniem sekretarza generalnego PO paszporty covidowe powinny dawać osobom zaszczepionym dodatkowe benefity. - Po coś te paszporty zostały wprowadzone - powiedział.

. .

Poseł KO odniósł się także do ograniczeń w miejscach kultury. - Nie ma żadnych przepisów, które pozwalają właścicielowi kina czy teatru sprawdzić, czy ktoś jest szczepiony, czy nie. To jest kuriozalne - uznał Marcin Kierwiński.

Posłuchaj
21:24 20220105 0815 PR1 Sygnały Dnia Marcin Kierwiński.mp3 Marcin Kierwiński o pandemii COVID-19 w Polsce (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 8.15

bf

Czytaj także

Szczepienia na COVID-19. Rzecznik MZ podał możliwą datę podania dawki przypominającej dla grupy 12-18 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:17
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał możliwą datę rozpoczęcia szczepień dawka przypominającą szczepionki na COVID-19 dla nastolatków. - Zakładam, że rekomendacja EMA w sprawie dawki przypominającej Pfizer-BioNTech będzie pozytywna i pod koniec stycznia moglibyśmy rozpocząć proces szczepienia tą dawką dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat - przekazał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile w Polsce jest zakażeń wariantem omikron? Rzecznik MZ: mamy do czynienia z przyśpieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:37
Najwięcej przypadków omikronu notujemy w woj. mazowieckim i pomorskim – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 33 przypadki są w woj. mazowieckim, a blisko 20 na Pomorzu. Jak wskazał, pozostałe województwa oscylują w granicach do 10 przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obserwujemy wzrost liczby chorych z ostrymi niedokrwieniami". Chirurg o negatywnych skutkach COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 14:38
- Wzrasta liczba chorych z ostrymi niedokrwieniami, bo COVID-19 powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych - ocenił chirurg naczyniowy prof. Dariusz Janczak. Dodał, że "zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zdecydowanie pogarsza rokowanie chorych operowanych".
rozwiń zwiń