"Rosja próbuje odbudować swoje wpływy". Wiceszef MON o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 07:25
- Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji w Kazachstanie Wojciech Skurkiewicz. Wiceszef MON podkreślił, że w przypadku tego kryzysu mamy po raz kolejny do czynienia z działaniami Putina, a destabilizacja płynie bezpośrednio z Kremla.

Kazachskie władze twierdzą, że sytuacja w kraju po protestach jest stabilna. Tymczasem media w tym kraju informują o 26 zabitych uczestnikach protestu, a także o 18 ofiarach śmiertelnych wśród funkcjonariuszy.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę na zaangażowanie Rosji w tym kraju. - Widać, że Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy. Mamy do czynienia z szybkim działaniem ze strony Putina. Wielu ekspertów uważa, że destabilizacja w Kazachstanie płynie bezpośrednio ze strony Kremla - podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

"Rosja próbuje podejmować działania destabilizujące"

- Przypomnę, że sprawa rozpoczęła się od gigantycznych cen skroplonego gazu, który w Kazachstanie jest używany w głównej mierze do samochodów, które jeżdżą po ulicach - dodał wiceminister. 

Zaznaczył również, że "Rosja cały czas - w krajach, które wywodzą się z dawnego bloku sowieckiego, próbuje podejmować działania destabilizujące sytuację w tych państwach".

- Tak było w Gruzji, tak mamy na Ukrainie i w Kazachstanie. Tak - na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat - sytuacja wygląda także w wielu postsowieckich republikach. To jest wyzwanie dla państw demokratycznych XXI wieku - stwierdził gość radiowej Jedynki.

Przypomniał także, że "w 2008 roku Władimir Putin na szczycie w Bukareszcie powiedział, że nigdy się nie zgodzi na to, aby kraje postsowieckie - takie jak Gruzja czy Ukraina - mogły być członkami takich organizacji jak choćby NATO".

- Zaangażowanie strony rosyjskiej w trzech różnych obszarach: na Białorusi, w Kazachstanie i na Ukrainie, to bez wątpienia dla Rosji zbyt wiele - podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
17:22 S4_PCM_20220107061450(7924) (online-audio-converter.com).mp3 Wojciech Skurkiewicz o sytuacji w Kazachstanie (Sygnały Dnia) 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 7.15

bartos

Czytaj także

Rosyjskie media z uwagą śledzą protesty w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:03
W Kazachstanie ponownie doszło do starć demonstrantów z policją. W największym mieście - Ałmaty - funkcjonariusze organów porządkowych użyli granatów hukowych i gazu łzawiącego.
rozwiń zwiń