Sasin: wszystkie lokale należące do wspólnot czy spółdzielni to lokale mieszkalne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:20
- Wzrost rachunków za gaz dla gospodarstw domowych - o 54 proc. - wobec kilkusetprocentowych wzrostów w przypadku innych podmiotów, był dość oszczędny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Wyjaśnił, że większe podwyżki dla części lokatorów wynikały z zaniedbań spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, a nowelizacja prawa energetycznego naprawi te błędy.

Polski Komitet Energii Elektrycznej wskazał, że wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie mają wpływu. Są to m.in. wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty cen surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym.

PKEE informuje, że obecnie w cenie energii elektrycznej aż 59% stanowią koszty zakupu uprawnień w unijnym systemie EU ETS. To centralny punkt Europejskiego Zielonego Ładu i strategii UE, której celem jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o jego kompleksową reformę. Według raportu ekspertów Banku Pekao SA, unijny pakiet klimatyczny "Fit for 55" to dla Polski koszt 2,4 bln zł do 2030 r.

Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu zmianą przepisów dotyczących ustalania cen gazu dla spółdzielni mieszkaniowych i instytucji publicznych. 

- Ustawa była przygotowywana w szybkim tempie, z tego względu, że mamy do czynienia w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem cen gazu na rynkach - przyznał Jacek Sasin. Przypomniał, że w zdecydowanej większości gaz importujemy, a nasze krajowe wydobycie tylko w niewielkim stopniu zaspokaja zapotrzebowanie. 

Wicepremier podkreślił, że mieliśmy mechanizmy taryfowania dla gospodarstw domowych i dla indywidualnych odbiorców, co spowodowało, że wzrost rachunku za gaz dla nich - średnio 54 proc., a nie kilkaset procent - był dość oszczędny.

. .

Wysokie podwyżki dotknęły natomiast część członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które nie złożyły odpowiednich oświadczeń i nie objęła ich korzystna taryfa. - To było wielkie zaniedbanie ze strony zarządców - stwierdził gość Jedynki. Wyjaśnił, że w nowej ustawie wszystkie lokale mieszkalne zostaną automatycznie objęte taryfą i lokatorzy zapłacą mniej za energię.

Nowa taryfa obejmie także odbiorców wrażliwych, w tym szpitale, szkoły, przedszkola, domy opieki społecznej i hospicja. Ma też zostać utworzony mechanizm rekompensat z budżetu państwa dla dostawców gazu.

Posłuchaj
18:39 [STUDIA]S4_(PCM) 11 styczeń 2022 08_15_23_for_media.mp3 Jacek Sasin o nowelizacji prawa energetycznego (Jedynka/Sygnały dnia)
***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

"Rozwiązania są gotowe". Jacek Sasin przekazał nowe informacje ws. opłat za gaz

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 20:40
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowano już rozwiązania ustawowe dotyczące opłat za gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szpitali, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej itd. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus, Gazprom i polityka klimatyczna. Jakóbik tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 18:47
– COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – gwałtownie przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy także rynku energii elektrycznej i gazu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznesalert.pl, pytany o źródła rekordowych cen energii. 
rozwiń zwiń