Polski Komitet Energii Elektrycznej wskazał, że wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie mają wpływu. Są to m.in. wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty cen surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym.
PKEE informuje, że obecnie w cenie energii elektrycznej aż 59% stanowią koszty zakupu uprawnień w unijnym systemie EU ETS. To centralny punkt Europejskiego Zielonego Ładu i strategii UE, której celem jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o jego kompleksową reformę. Według raportu ekspertów Banku Pekao SA, unijny pakiet klimatyczny "Fit for 55" to dla Polski koszt 2,4 bln zł do 2030 r.
Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu zmianą przepisów dotyczących ustalania cen gazu dla spółdzielni mieszkaniowych i instytucji publicznych.
- Ustawa była przygotowywana w szybkim tempie, z tego względu, że mamy do czynienia w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem cen gazu na rynkach - przyznał Jacek Sasin. Przypomniał, że w zdecydowanej większości gaz importujemy, a nasze krajowe wydobycie tylko w niewielkim stopniu zaspokaja zapotrzebowanie.
Wicepremier podkreślił, że mieliśmy mechanizmy taryfowania dla gospodarstw domowych i dla indywidualnych odbiorców, co spowodowało, że wzrost rachunku za gaz dla nich - średnio 54 proc., a nie kilkaset procent - był dość oszczędny.
.
Wysokie podwyżki dotknęły natomiast część członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które nie złożyły odpowiednich oświadczeń i nie objęła ich korzystna taryfa. - To było wielkie zaniedbanie ze strony zarządców - stwierdził gość Jedynki. Wyjaśnił, że w nowej ustawie wszystkie lokale mieszkalne zostaną automatycznie objęte taryfą i lokatorzy zapłacą mniej za energię.
Nowa taryfa obejmie także odbiorców wrażliwych, w tym szpitale, szkoły, przedszkola, domy opieki społecznej i hospicja. Ma też zostać utworzony mechanizm rekompensat z budżetu państwa dla dostawców gazu.
18:39 [STUDIA]S4_(PCM) 11 styczeń 2022 08_15_23_for_media.mp3 Jacek Sasin o nowelizacji prawa energetycznego (Jedynka/Sygnały dnia)
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 8.15
fc