Rozmowy USA-Rosja. Prof. Żurawski vel Grajewski: nie należało oczekiwać po nich jakichkolwiek decyzji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 10:41
- Niepokojący jest sam fakt podejmowania rozmów przez Amerykanów, bo stwarzają one wrażenie gotowości do nagradzania Putina za szantażowanie NATO zmasowanym uderzeniem na Ukrainę - powiedział na antenie prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

W Genewie miały miejsce blisko 8-godzinne rozmowy rosyjsko-amerykańskie dotyczące tzw. stabilności strategicznej. Spotkanie nie odbywało się na najwyższym możliwym szczeblu. Na czele delegacji rosyjskiej stanął Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych. Stronę amerykańską reprezentowała Wendy Sherman, wiceszefowa tamtejszej dyplomacji. Riabkow oświadczył, że nie udało się zbliżyć stanowisk w kwestii nierozszerzania NATO na Wschód. Wiceszef rosyjskiego MSZ podkreślił, że temat ten jest priorytetowy dla Rosji i pozostałe kwestie są z nim ściśle związane. Sherman określiła rozmowy mianem rzeczowych i szczerych. Dodała jednak, że nie można ich nazywać negocjacjami, ponieważ mają bardzo wstępny charakter.

Prof. Żurawski vel Grajewski zwrócił uwagę, że były to rozmowy o państwie trzecim (Ukrainie - red.) bez udziału samego zainteresowanego, co przypomina układ monachijski z 1938 roku.

- Amerykanie publicznie oświadczyli, że rosyjskie postulaty nie dają podstaw do rozpoczęcia rozmów, ale te rozmowy się toczą - zauważył politolog. Jeśli chodzi o długość trwania samego spotkania podkreślił, że pokazuje to, że wymieniono się informacjami z "dużą ilością szczegółów". Ocenił, że ze względu na niski szczebel rozmów nie należało się spodziewać, że zakończą się one decyzjami. - To były raczej rozmowy informujące obie strony o ich stanowiskach wyjściowych - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
19:55 PR24_mp3 2022_01_11-11-08-43.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski w komentarzu do sytuacji międzynarodowej (Temat dnia/Gość PR24) 

Zobacz także: Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (UŁ)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 11.08

st/IAR

Czytaj także

Rosyjska interwencja w Kazachstanie. USA domagają się wycofania sił "na pierwsze żądanie władz"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 22:45
Stany Zjednoczone wzywają do wycofania sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) z Kazachstanu "na pierwsze żądanie władz" tego kraju - przekazał rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. USA apelują też o wycofanie instrukcji prezydenta Tokajewa ws. strzelania do demonstrantów bez rozkazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w Kazachstanie. Rosja i Chiny zaniepokojone udziałem "zagranicznych najemników"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 23:20
Sytuacja w Kazachstanie była głównym tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i jego chińskiego odpowiednika Wang Yi. Szefowie dyplomacji wyrazili zaniepokojenie udziałem cudzoziemskich najemników w wydarzeniach w Azji Centralnej. 
rozwiń zwiń