"Działania dobre, ale spóźnione". Tomasz Siemoniak o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 08:52
- Są to działania dobre, ale spóźnione. Inflacja, czyli wysokie ceny, dotknęła już Polaków. Dziś są to działania ratunkowe. Trzeba było wiele miesięcy temu podjąć rozmaite kroki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej. 

We wtorek do Sejmu trafił projekt tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc.

"Dobre, ale spóźnione"

Pytany o ocenę działań rządu Tomasz Siemoniak uznał je za "dobre, ale spóźnione". - Pochwaliłbym je, gdyby reakcja była szybsza. Przez wiele miesięcy rząd i Narodowy Bank Polski nie dostrzegały tego ryzyka - mówił. Wyraził jednak nadzieję, że projekt pozytywnie wpłynie na budżety gospodarstw domowych obywateli.

Jak zauważył polityk, "inflacja, czyli wysokie ceny, dotknęła już Polaków". - Dziś są to działania ratunkowe. Trzeba było wiele miesięcy temu podjąć rozmaite kroki - podkreślał i zaznaczył, że "mleko jest rozlane". Pytany o to, co zrobiłaby opozycja, gdyby była u władzy, rozmówca stwierdził, że partia nie czekałaby "do ostatniego momentu". - Wiele miesięcy zostało przespanych - ocenił.

. .

Gość Polskiego Radia zwrócił również uwagę, że trudno przewidzieć skutki Tarczy Antyinflacyjnej. - Ekonomiści zastanawiają się, czy będą one w takiej skali, jak rząd oczekuje - wskazał. - Pamiętajmy też, że to jest na pół roku, a potem zobaczymy - dodał poseł. 

Czytaj także:

Posłuchaj
17:59 S4_PCM_20220112071457(7996) (online-audio-converter.com).mp3 Tomasz Siemoniak o tarczy antyinflacyjnej. ("Sygnały dnia")

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej

Data emisji: 12.01.2022

Godz. emisji: 8.15

jbt

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Daniel Obajtek podał, jak będą wyglądać ceny na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:00
Jak wskazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr. Dodał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Jako przykład podał zakup praw do emisji dwutlenku węgla w 2019 i 2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Müller: to kolejny ważny element w walce ze skutkami inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:02
- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń