30-lecie Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 12:40
Redakcja Białoruska Polskiego Radia obchodzi 13 stycznia swoje 30-lecie. Od trzech dekad codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi, a w ostatnim czasie dużo miejsca poświęca sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redaktorzy Redakcji Białoruskiej opowiadają o swojej pracy.
.
.Foto: .
  • Redakcję w większości tworzą Polacy z Białorusi, którzy przyjechali do Polski na studia i zostali w naszym kraju.
  • Audycje uzupełniają to, czego nie mogą podać media na Białorusi, gdzie niezależne dziennikarstwo jest tłumione.
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska składa redakcji życzenia i ma nadzieję na dalszą solidną i rzetelną pracę. 

Na przestrzeni 30 lat wiele się zmieniło

Od samego początku w redakcji pracuje Jolanta Śmiałowska. Zauważa, że kiedyś redakcję tworzyli młodzi ludzie związani z mniejszością białoruską w Polsce. - Obecnie przeważającą część zespołu stanowią przedstawiciele polskiej mniejszości na Białorusi, którzy przyjechali do Polski na studia i tu pozostali.

25 lat pracuje w redakcji Natalia Gryszkiewicz. Zaznacza, że w tym czasie dokonał się wręcz przewrót w aspekcie technologicznym. Kiedy zaczynała swoją przygodę z radiem, dźwięk nagrywało się na taśmach, a teksty pisało na maszynach do pisania. - Jak weszły komputery, to była zupełnie inna jakość pracy - podkreśla.

 Edward Dżołk, który pracuje od czterech lat, wskazuje, że obecnie na Białorusi wiele niezależnych źródeł informacji zostało wpisanych na listę tzw. mediów ekstremistycznych, co powoduje, że ich pracowników można pociągnąć do odpowiedzialności karnej. - My nie narażamy naszych słuchaczy, bo w sposób bezpieczny mogą odbierać to, co nadajemy na Białoruś - zauważa.

Korespondent redakcji pracujący na Białorusi przyznaje, że praca łączy się z obawą o życie własne oraz najbliższych. A Lena Wieliczko zauważa, że wiele osób na Białorusi słucha Polskiego Radia, w tym specjalnych serwisów białoruskich nadawanych w radiowej Jedynce.

Życzenia od prezes PR Agnieszki Kamińskiej

Z okazji jubileuszu prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska życzyła zespołowi dalszej solidnej i rzetelnej pracy przez kolejne dziesiątki lat. - Chętnie bym życzyła tego, żebyście mówili tylko o dobrych rzeczach, które się dzieją, niestety rzeczywistość jest taka, jaka jest - przyznaje.

Z okazji 30-lecia Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy 13 stycznia zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie m.in. wywiady z gośćmi – prof. Niną Barszczewską i Żanną Litwiną, historia redakcji oraz unikatowe nagrania z archiwum. Redakcja Białoruska od trzech dekad codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi, a w ostatnim czasie dużo miejsca poświęca sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu.

TU POSŁUCHASZ SERWISÓW SPECJALNYCH DLA BIAŁORUSI>>>

Posłuchaj
02:36 Jedynka-13-01-2022-sygnały-dnia-białopruś.mp3 30 lat Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia (Sygnały dnia/Jedynak)

 

Jak słuchać?

Audycji w języku białoruskim można słuchać w Internecie przez komputer i urządzenia mobilne, jak również na satelicie Eutelsat II F-6 Hot Bird codziennie o godzinie 15:30, 21:00 i 22:30. Audycje powtórkowe nadawane są o godzinie 16:30, 22:30, 00:00, 4:00 i 5:00. Audycje w języku białoruskim transmitowane są również przez rozgłośnie: Radio znad Wilii (103,8 FM, g. 5.00 i 23.30 czasu lokalnego) i Baltic Waves (fale średnie 1386 kHz, g. 22.00 czasu lokalnego).

Czytaj także:

***

Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy nadaje obecnie pięć godzin programu dziennie, w tym godzinną i półgodzinną audycję premierową. Zawierają one bogaty serwis informacyjny w języku białoruskim, a także komentarze, rozmowy, relacje i reportaże promujące Polskę i informujące o najważniejszych aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego naszego kraju.

Ważne miejsce w programie zajmują sprawy białoruskie. Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy na co dzień stara się dotrzeć do słuchaczy z obiektywnymi informacjami o najważniejszych wydarzeniach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi. Codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi oraz informuje o kondycji wzajemnych relacji polsko-białoruskich. W programach nie brakuje rzetelnej informacji na temat działań białoruskich władz, w tym wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Regularnie pojawiają się także relacje z protestów, informacje o działaniach opozycyjnych sił demokratycznych i zatrzymaniach. Redakcja Białoruska skupia się również na prezentacji założeń polskiej i europejskiej polityki wobec Białorusi, a także na promocji polskiej pomocy i wsparcia dla dążeń białoruskiego społeczeństwa. W ostatnim czasie dużo miejsca poświęcone jest sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, kryzysowi migracyjnemu i wojnie hybrydowej, prowadzonej przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz represjonowanym Białorusinom, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Redakcja Białoruska przez 30 lat swojego istnienia konsekwentnie udostępniała eter wszystkim białoruskim opozycyjnym ruchom i stowarzyszeniom. Jeszcze w latach 90. gośćmi Redakcji Białoruskiej PR dla Zagranicy byli znani białoruscy politycy współuczestniczący w procesie odbudowy prodemokratycznych sił białoruskich – Stanisław Szuszkiewicz (podpisywał w imieniu Białorusi rozpad Związku Sowieckiego – w 1991 roku) oraz ówczesny lider Narodowego Frontu Białorusi – Zianon Paźniak.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Jolanta Śmiałowska

Data emisji: 13.01.2022 

Godzina emisji: 7.44

ag

Czytaj także

Polskie Radio dla Zagranicy ma 85 lat! – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 18:00
– To radio, które informuje o wydarzeniach w Polsce, omawia jej historię, dorobek kulturalny w sposób przystępny dla ludzi mających dość mgliste pojęcie o naszym kraju i naszych sprawach – mówi Andrzej Rybałt, redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy, które 1 marca obchodziło swoje 85. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzydzieste urodziny Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:00
Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy świętuje swoje trzydzieste urodziny (w środę 29 września). Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie rozmowy z wieloletnimi dziennikarzami, ze słuchaczami oraz z pisarzami ukraińskimi, którzy pojawiali się na antenie Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30-lecie Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Specjalne audycje

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:06
Z okazji 30-lecia Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy 13 stycznia zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie m.in. wywiady z gośćmi – prof. Niną Barszczewską i Żanną Litwiną, historia redakcji oraz unikatowe nagrania z archiwum. Redakcja białoruska od trzech dekad codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi, a w ostatnim czasie dużo miejsca poświęca sytuacji na granicy polsko - białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu.
rozwiń zwiń